Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że powstał projekt ustawy zakładającej przekształcenie Inspekcji Transportu Drogowego w służbę mundurową – Służbę Transportu Drogowego (STD). Prace nad dokumentem są jednak na razie zawieszone do czasu uzgodnień międzyresortowych.Poseł Janusz Cichoń w interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury przypomniał, że rząd zapowiadał powołanie Służby Transportu Drogowego (STD) – nowej formacji mundurowej, która miałaby zastąpić Inspekcję Transportu Drogowego. Nowa struktura ma zapewnić większą skuteczność działań kontrolnych i poprawić bezpieczeństwo na drogach.
W odpowiedzi na interpelację Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poinformował, że projekt ustawy o Służbie Transportu Drogowego został już opracowany. Dokument zakłada przekształcenie ITD w służbę mundurową, której funkcjonariusze uzyskaliby szersze kompetencje i jednolitą strukturę dowodzenia podległą Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego.
false

© AIJak wyjaśnił Bukowiec, projekt STD jest kolejnym etapem reformy systemu kontroli transportu drogowego. W resorcie procedowany jest obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (UD68), który przewiduje ujednolicenie struktur ITD i wyłączenie wojewódzkich inspektoratów z administracji zespolonej, tak by cała formacja podlegała Głównemu Inspektorowi.
24 lipca 2025 r. projekt UD68 został jednak odroczony przez Stały Komitet Rady Ministrów, który zlecił Ministerstwu Infrastruktury dodatkowe uzgodnienia z resortem spraw wewnętrznych. Do czasu zakończenia tych prac procedowanie projektu o Służbie Transportu Drogowego zostało wstrzymane.
Resort zapewnił jednak, że mimo zawieszenia procesu legislacyjnego, wspólnie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego prowadzi działania mające zwiększyć skuteczność ITD i przygotować grunt pod przyszłą reformę.