1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Brak prawa jazdy a koszty podatkowe
Komentarze ekspertów

Brak prawa jazdy a koszty podatkowe

2 min

Michał Półtorak, doradca podatkowy, Gekko Taxens: Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej jest uprawniony do zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od samochodu, będącego środkiem trwałym, a także 75 proc. wydatków związanych z jego użytkowaniem. Czy wpływ na skutki podatkowe ma fakt posiadania (bądź nie) prawa jazdy przez takiego przedsiębiorcę?
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF
false © Gekko Taxens

W „normalnych” okolicznościach koszt podatkowy stanowią zarówno poniesione odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej pojazdu, jak i wydatki związane z jego eksploatacją, takie jak paliwo, przeglądy, naprawy, myjnia, wymiana opon czy zakup części. W opisie stanu faktycznego sprawy, której dotyczyła interpretacja Dyrektora KIS z 8 marca 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.19.2024.4.MAP), wnioskodawca zaznaczył jednak dodatkowo, że nie ma uprawnień do kierowania pojazdami (prawa jazdy) ze względów zdrowotnych.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Przedsiębiorca wskazał, że przy używaniu samochodu do celów związanych z działalnością gospodarczą, np. dojazdy na spotkania z klientami, do urzędów, do sądów, będzie korzystał z pomocy osób posiadających prawo jazdy.

Fiskus przychylny

Okazuje się, że brak uprawnień nie jest przeszkodą w zaliczaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych i wydatków związanych z pojazdem. W omawianej interpretacji organ potwierdził to uprawnienie, wskazując, że kluczowe jest w tym kontekście spełnienie ogólnej zasady wynikającej z ustawy o PIT, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w celu osiągnięcia lub zachowania źródeł przychodów, które jednocześnie nie zostały wyłączone wprost z kosztów podatkowych i wymienione w art. 23 ustawy o PIT.

Uzasadniając swoje stanowisko, organ zupełnie nie skupił się na fakcie, iż przedsiębiorca nie ma prawa jazdy. A to prowadzi do wniosku, że to, czy właściciel JDG posiada (bądź nie) uprawnienia do kierowania pojazdami nie wpływa jakkolwiek na możliwość zaliczania przez niego do kosztów wydatków eksploatacyjnych oraz odpisów amortyzacyjnych. O ile jednak w standardowych okolicznościach wykazanie użytku samochodu w firmie – a w konsekwencji prawa do kosztów – nie jest szczególnie trudne, o tyle w przypadku podatnika nieposiadającego uprawnień, dodatkowo musi być on w stanie wykazać, że istniały osoby, które prowadziły pojazd zamiast niego.

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cyfryzacja podatkowa w branży motoryzacyjnej#1
Przeczytaj

Cyfryzacja podatkowa w branży motoryzacyjnej

Maciej Kordalewski, partner, doradca podatkowy, KPI Tax: Nadchodzące zmiany podatkowe w postaci JPK CIT i KSeF to nie tylko nowe obowiązki sprawozdawcze – to fundamentalne wyzwania technologiczne, które wymagają gruntownej transformacji systemów informatycznych używanych w branży motoryzacyjnej. Przyjrzyjmy się, dlaczego implementacja tych systemów stanowi tak złożone przedsięwzięcie techniczne dla dealerów, warsztatów i innych podmiotów z sektora motoryzacyjnego.

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#2
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#3
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów