1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Cła wciąż obciążają motoryzację
Komentarze ekspertów

Cła wciąż obciążają motoryzację

1 min

Hildegard Müller, prezeska VDA, Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Niemiec: Cło USA w wysokości 15 proc. nadal będzie rocznie kosztować niemiecki przemysł motoryzacyjny miliardy euro – i to w samym środku transformacji.
Zobacz także Dziś liczy się siła przemysłowa i lokalizacja produkcji Nowe wyzwania dla producentów aut w obliczu zmian celnych Niepewna przyszłość branży motoryzacyjnej w obliczu wojny celnej

Dobrze, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent USA Donald Trump ogłosili ramowe porozumienie, dzięki czemu udało się uniknąć dalszej eskalacji sporu handlowego. Teraz kluczowe będzie to, jak konkretne będą zapisy tego porozumienia i na ile okaże się ono trwałe. Ale jedno jest już dziś jasne: amerykańskie cło w wysokości 15 procent – obejmujące również produkty motoryzacyjne – nadal będzie kosztować niemiecki przemysł motoryzacyjny miliardy euro rocznie i stanowić dodatkowe obciążenie w trakcie głębokiej transformacji branży.

false ©VDA
© VDA

W kontekście zapowiedzianych zobowiązań inwestycyjnych w USA, których szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, tym bardziej pilne staje się zadanie dla Unii Europejskiej: stworzenie takich warunków ramowych, które uczynią Europę ponownie konkurencyjną i atrakcyjną dla inwestorów i przemysłu. Tylko wtedy uda się utrzymać znaczenie kontynentu jako lokalizacji przemysłowej w globalnej gospodarce.

Ogromne znaczenie ma również odbudowa sprawnie działających łańcuchów dostaw, które zostały zakłócone i ograniczone w wyniku konfliktu celnego. Tym bardziej potrzebne są rozwiązania systemowe dla regionu Ameryki Północnej – USA, Meksyku i Kanady – w ramach porozumienia USMCA. To szczególnie istotne dla przemysłu dostawców, który w wysokim stopniu zależy od przewidywalnych i zintegrowanych procesów transgranicznych.

Źródło: VDA

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Nowe przepisy mogą wzmocnić pozycję dealerów w relacjach z importerami#1
Przeczytaj

Nowe przepisy mogą wzmocnić pozycję dealerów w relacjach z importerami

Maciej Krotoski, adwokat, partner Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni: Jeżeli projektowane przepisy wejdą w życie, dealerzy mogą zyskać dodatkowy instrument ochrony w relacjach z importerami i innymi silniejszymi kontrahentami. Nie oznacza to oczywiście, że każda trudna lub niekorzystna decyzja importera będzie automatycznie bezprawna. Każdy przypadek będzie wymagał indywidualnej oceny. Istotne będzie m.in. to, czy dealer był rzeczywiście zależny od importera, czy istniała znacząca dysproporcja ekonomiczna oraz czy konkretne działanie można uznać za nadużycie przewagi kontraktowej.

Diesel pod presją. Czy UE wesprze transport?#3
Przeczytaj

Diesel pod presją. Czy UE wesprze transport?

Marcin Wawrzkiewicz, Country Manager Malcom Finance w Polsce: Rosnące napięcia na rynku paliw coraz mocniej odbijają się na europejskim transporcie. Komisja Europejska ostrzega, że przy obecnych cenach część przewozów drogowych może przestać się opłacać, dlatego państwa UE przygotowują programy wsparcia dla firm transportowych. Dodatkowo Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) prognozuje spadek przerobu ropy w rafineriach i dalsze zmniejszanie światowych zapasów paliw, co może utrzymać wysokie ceny diesla i paliwa lotniczego. Sytuację komplikuje fakt, że oba powstają na tym samym etapie produkcji, więc zwiększenie podaży jednego ogranicza dostępność drugiego.

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów