1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Czy trzeba uiścić akcyzę od auta wynajmowanego za granicą?
Komentarze ekspertów

Czy trzeba uiścić akcyzę od auta wynajmowanego za granicą?

2 min

Weronika Grzęda, adwokat, Gekko Taxens: Jak interpretować sformułowanie „nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel”, które zostało zawarte w art. 101 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym? Kwestia ta może mieć istotne znaczenie dla podmiotów, które najmują samochody osobowe w krajach UE, a następnie przemieszczają je do Polski i tutaj użytkują. Wyrok w tej sprawie wydał właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Zobacz także Reeksport z pełnym zwrotem akcyzy – zmiany od 1 kwietnia Podatkowe bariery dla badań i produkcji motoryzacyjnej Zmiany podatkowe 2025: od podatku minimalnego po odroczony KSeF
false © Gekko Taxens

Orzeczenie jest pokłosiem niekorzystnej interpretacji, którą w 2019 r. wydał Dyrektor KIS na rzecz spółki, która wynajmuje od kontrahenta z Niemiec samochody osobowe, zarejestrowane i dopuszczone do ruchu w tym kraju. Polski podmiot nie jest właścicielem pojazdów i nie dokonywał ich rejestracji. Odebrał je z terytorium Niemiec, przemieścił do Polski, a po zakończeniu umowy najmu zwróci je właścicielowi (wynajmującemu) w Niemczech.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Zgodnie z art. 101 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy z tytułu WNT samochodu osobowego, niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, powstaje z dniem przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju – jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju. Organ uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym po stronie spółki, która zawnioskowała o interpretację, obowiązek zapłaty akcyzy powstanie – z tytułu dokonanego przemieszczenia samochodów osobowych z Niemiec do Polski.

Spółka nie zgodziła się z takim stanowiskiem i zaskarżyła interpretację, a WSA we Wrocławiu w wyroku z 26 października 2023 r. (I SA/Wr 592/23) uchylił ją w całości. W uzasadnieniu ustnym orzeczenia wskazano, że w przypadku przemieszczenia samochodów osobowych przez podmiot będący najemcą tych aut nie są spełnione przesłanki z art. 101 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym w zakresie podlegania takiego przemieszczenia akcyzie. W przypadku najmu nie dochodzi bowiem do nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, o którym mowa w przywołanym przepisie.

Rozstrzygnięcie wrocławskiego sądu niewątpliwie jest korzystne, ale na obecnym etapie może ono stanowić jedynie wskazówkę dla podmiotów, które dokonują takich transakcji. Nie zostało jeszcze opublikowane pisemne uzasadnienie tego wyroku, w którym WSA we Wrocławiu zapewne bardziej szczegółowo uzasadni swoje stanowisko. Niezależnie od tego można się jednak spodziewać, że ostatecznego rozstrzygnięcia w tej sprawie dokona Naczelny Sąd Administracyjny, ponieważ wyrok z 26 października 2023 r. zapewne zostanie zaskarżony przez organ. 

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#1
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#2
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?

Przeczytaj także

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów