1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Adam Bodnar odcina się od Trybunału. Nie cofnie wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie aut spalinowych
Wiadomości

Adam Bodnar odcina się od Trybunału. Nie cofnie wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie aut spalinowych

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

2 min

Prokurator Generalny Adam Bodnar nie wycofa wniosku Zbigniewa Ziobry z Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego unijny zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku. Powód? Jego całkowite odcięcie się od działalności TK, który – jak stwierdza – działa z rażącym naruszeniem Konstytucji i prawa.
Zobacz także Kiedy TK podejmie decyzję w sprawie zakazu rejestracji spalinówek? Zakaz rejestracji aut spalinowych: ludzie Ziobry zaskoczyli Prokuraturę Zakaz rejestracji spalinówek: czy polski rząd wycofa skargę do TSUE?

Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar nie cofnie złożonego jeszcze w 2023 roku przez Zbigniewa Ziobrę wniosku do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zakazu rejestracji nowych aut spalinowych w UE od 2035 roku. Powód tej decyzji nie leży jednak w poparciu dla argumentów Ziobry ani chęci utrzymania sprawy w agendzie politycznej. Jak wynika z oficjalnej odpowiedzi Prokuratury Krajowej, decyzja Bodnara jest wynikiem zasadniczego sprzeciwu wobec działalności obecnego Trybunału Konstytucyjnego.

false
© Tingey Injury Law Firm on Unsplash

W odpowiedzi udzielonej redakcji IBRM Samar, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego Anna Adamiak przytacza decyzję opartą na uchwałach Sejmu i Rady Ministrów, które uznały TK za organ działający z rażącym naruszeniem konstytucyjnych zasad państwa prawa.

Prokurator Generalny podjął decyzję o nieprzedstawianiu stanowisk w sprawach postępowań przed Trybunałem zainicjowanych przez inne podmioty, a także o nieuczestniczeniu w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym i publicznych ogłoszeniach orzeczeń wydanych na posiedzeniach niejawnych, bowiem naruszenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i prawa w działalności Trybunału Konstytucyjnego przybrały skalę, która uniemożliwia wykonywanie ustrojowych zadań w zakresie kontroli konstytucyjności prawa, prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego

Jak wyjaśniono dalej, nawet formalne wycofanie wniosku byłoby uznane za „zamanifestowanie udziału” w postępowaniu przed Trybunałem – a tego Adam Bodnar chce za wszelką cenę uniknąć.

Cofnięcie wniosku […] pozostawałoby w sprzeczności z decyzją o nieuczestniczeniu w żadnej formie w pracach Trybunału Konstytucyjnego.prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego

W praktyce oznacza to, że choć Bodnar nie wspiera ani nie kontynuuje działań poprzedniego Prokuratora Generalnego, jego decyzja o nieuznawaniu legalności TK blokuje również możliwość wycofania kontrowersyjnego wniosku. Tymczasem osobny, niemal identyczny wniosek został złożony przez grupę posłów Suwerennej Polski w marcu 2024 r., co oznacza, że sprawa i tak pozostaje w agendzie Trybunału, niezależnie od stanowiska Bodnara.

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów