Według najnowszych danych Europejskiego Obserwatorium Paliw Alternatywnych (EAFO) w czerwcu 2025 r. samochody elektryczne miały największy udział w nowych rejestracjach pojazdów z napędem alternatywnym w UE. Wśród najczęściej wybieranych modeli BEV znalazły się m.in. nowości od Skody i Audi.Z najnowszych danych EAFO wynika, że napęd czysto elektryczny utrzymuje pozycję lidera wśród nowych rejestracji pojazdów z napędem alternatywnym (AFV). W segmencie samochodów osobowych (M1) auta elektryczne na baterie (BEV) stanowiły 15,23% wszystkich nowych rejestracji AFV — wyraźnie wyprzedzając hybrydy plug-in (PHEV), które osiągnęły udział w wysokości 9,45%. Samochody zasilane LPG odpowiadały za 3,33% rejestracji, natomiast udział modeli na CNG i wodorowych (FCEV) pozostał niemal niezmienny — odpowiednio 0,01% i 0,001%.
false

© Photo by myenergi on UnsplashW segmencie lekkich pojazdów użytkowych (N1) BEV stanowiły 7,72% nowych rejestracji w kategorii AFV. Udział hybryd plug-in wyniósł 1,16%, a pojazdy z napędem LPG i CNG nie przekroczyły poziomu 0,6%. Rejestracje pojazdów wodorowych pozostały na poziomie zerowym. Dominacja napędu elektrycznego wśród alternatywnych źródeł energii jest wyraźna.
Top 10 BEV w czerwcu
W rankingu najczęściej rejestrowanych samochodów elektrycznych w czerwcu bezkonkurencyjna okazała się elektryczna Skoda Elroq, która osiągnęła wynik 7 831 zarejestrowanych egzemplarzy. Tesla Model Y utrzymała drugą pozycję z wynikiem 6 387 sztuk. Na kolejnych miejscach uplasowały się trzy modele Volkswagena: ID.7 (5 368), ID.3 (4 961) i ID.4 (4 929). Wysoko w zestawieniu znalazły się również: Kia EV3 (4 486), Renault 5 / Alpine A290 (4 221), BMW iX1 (4 109) oraz Audi Q6 e-tron, debiutujące z solidnym wynikiem 4 066 sztuk. Czołową dziesiątkę zamyka Skoda Enyaq z wynikiem 3 931 rejestracji.
Nagły wzrost popularności Skody Elroq oraz udany debiut Audi Q6 e-tron potwierdzają, że zarówno marki wolumenowe, jak i premium walczą dziś intensywnie o dominację w segmencie BEV.
Infrastruktura ładowania
Sieć publicznych ładowarek w UE-27 rosła stabilnie również w czerwcu. Na koniec miesiąca funkcjonowało 825 326 punktów ładowania prądem przemiennym (AC) oraz 166 018 szybkich ładowarek prądu stałego (DC). To wzrost odpowiednio o około 16 300 i 4 800 punktów w porównaniu z majem.
Dotychczasowe tempo rozbudowy pozwala utrzymać kurs na realizację celów AFIR, jednak wraz z dynamicznym przyrostem liczby pojazdów elektrycznych rośnie potrzeba szybszego uzyskiwania pozwoleń na budowę nowych stacji i modernizacji sieci energetycznej. Politycy i operatorzy muszą działać szybciej, by nadążyć za rosnącym popytem.
EAFO
EAFO to skrót od European Alternative Fuels Observatory, czyli Europejskiego Obserwatorium Paliw Alternatywnych. To inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest monitorowanie rozwoju rynku pojazdów z napędami alternatywnymi oraz towarzyszącej im infrastruktury we wszystkich krajach UE.