#1USA zapowiadają podniesienie ceł na auta z UE
Donald Trump zaanonsował możliwość wzrostu ceł na samochody do 25 proc., zarzucając Unii Europejskiej brak realizacji umowy handlowej. Bruksela odrzuca te zarzuty i rozważa odpowiedź.

Paweł Janas
1 min
Stellantis odnotował w pierwszym kwartale 2026 roku poprawę podstawowych wskaźników finansowych, co można odczytywać jako wstępny sygnał stabilizacji po wcześniejszych problemach. Przychody wzrosły rok do roku do 38,1 mld euro (plus 6 proc. r/r), a grupa wróciła do dodatniego wyniku netto (400 mln euro na plusie).
Poprawa była w dużej mierze efektem wyższej sprzedaży, szczególnie w Ameryce Północnej, oraz działań ograniczających koszty. Jednocześnie poziom rentowności pozostaje relatywnie niski, co pokazuje, że proces odbudowy wyników jest dopiero na wczesnym etapie.

Stellantis wskazuje na działania operacyjne mające poprawić efektywność – chodzi m.in. o lepszą kontrolę procesów produkcyjnych, rozwiązanie problemów jakościowych oraz ograniczenie rozbieżności między planowaną a rzeczywistą produkcją. To obszary, które w ostatnich kwartałach wpływały negatywnie na wyniki grupy.
Istotnym elementem zmian ma być także odświeżenie oferty. Modele wprowadzone w 2025 roku poprawiły wyniki sprzedaży, a w 2026 roku zaplanowano kolejne premiery. To one w dużej mierze zdecydują o tym, czy wzrost wolumenów będzie trwały, zwłaszcza na konkurencyjnych rynkach Ameryki Północnej i Europy.
Mimo lepszych danych za pierwszy kwartał, sytuacja Stellantis wciąż wymaga stabilizacji. Utrzymanie dodatnich wyników i poprawa marż będą zależeć od skuteczności wdrażanych zmian operacyjnych oraz przyjęcia nowych modeli aut przez rynek.
Źródło: Stellantis
#1Donald Trump zaanonsował możliwość wzrostu ceł na samochody do 25 proc., zarzucając Unii Europejskiej brak realizacji umowy handlowej. Bruksela odrzuca te zarzuty i rozważa odpowiedź.
#2Japoński koncern zwiększy moce produkcyjne w Kentucky i Indianie oraz uruchomi nową linię montażową aut elektrycznych.
#3Racibórz może wkrótce stać się jednym z ważniejszych punktów na mapie polskiego przemysłu zbrojeniowego. Spółka Jelcz, należąca do Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), podpisała porozumienie dotyczące dzierżawy kluczowych aktywów dawnego RAFAKO. To istotny krok w kierunku uruchomienia produkcji pojazdów ciężarowych w tym regionie.
Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów








