
Drogi początek wakacji przy dystrybutorze
Początek lipca to czas, kiedy kierowcy wciąż odczuwają skutki działań wojennych na Bliskim Wschodzie. Według serwisu e-petrol.pl wszystkie paliwa - oprócz autogazu - jeszcze podrożały.
2 min
Dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) na koniec roku 2023 wskazują na rosnącą dynamikę rozwoju rynku Rent a Car w Polsce. Na koniec czwartego kwartału minionego roku tempo wzrostu wypożyczalnie samochodów wyniosło 12,3 proc. (r/r), co oznacza, że rośnie już drugi kwartał z rzędu i jest obecnie najwyższe od półtora roku.
Jak przyznają eksperci PZWLP, rok 2023 nie był łatwym okresem dla wypożyczalni samochodów, które zmagały się ze spadkiem popytu. - Ten spadek był wynikiem inflacji oraz ogólnej sytuacji gospodarczej, wpływającej negatywnie zarówno na klientów indywidualnych, jak i biznesowych – wyjaśnia Paweł Piórkowski, członek zarządu PZWLP.
- Po okresie około roku wolniejszego rozwoju, obserwujemy jednak pozytywne zmiany. Rosnąca przez dwa kolejne kwartały i osiągająca dwucyfrowe wartości dynamika wzrostu jest obiecującym sygnałem. Może to oznaczać, że najtrudniejszy czas, spowodowany zakłóceniami gospodarczymi, mamy już za sobą. Choć na jednoznaczną prognozę poprawy w 2024 roku jest jeszcze za wcześnie, wszystko wskazuje na to, że branża wypożyczalni samochodów może znów doświadczać szybszego wzrostu – dodaje Paweł Piórkowski.
Branża Rent a Car jest obecnie reprezentowana w PZWLP przez osiem dużych, sieciowych, polskich i międzynarodowych wypożyczalni samochodów, których łączna flota (bez firmy Avis Budget / Jupol – Car oraz Sixt Rent a Car Polska) w usługach wynajmu krótkoterminowego (1-30 dni) oraz średnioterminowego (1 miesiąc – 2 lata) wynosiła na koniec grudnia 2023 roku prawie 21 tysięcy aut.
Oprac. PJ
Początek lipca to czas, kiedy kierowcy wciąż odczuwają skutki działań wojennych na Bliskim Wschodzie. Według serwisu e-petrol.pl wszystkie paliwa - oprócz autogazu - jeszcze podrożały.
Karol Kostrzewa objął stanowisko dyrektora generalnego Geely Polska. Do jego zadań należeć będzie wprowadzenie chińskiej marki na rynek oraz budowa jej pozycji w naszym kraju.
Volvo Cars sprzedało w czerwcu na świecie 62 858 aut – to o 12 procent mniej niż rok wcześniej. W I półroczu 2025 r. producent sprzedał 353 780 samochodów, o 9 procent mniej (r/r). Spadki odnotowano w segmencie modeli elektrycznych i hybryd plug-in.
Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów