1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. Niezależni dostawcy apelują o dostęp do danych pojazdów
Wiadomości

Niezależni dostawcy apelują o dostęp do danych pojazdów

2 min

Niezależni dostawcy usług motoryzacyjnych wezwali Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań w sprawie przepisów dotyczących danych pojazdów.
Zobacz także Nowe unijne przepisy mają zmienić podejście do recyklingu samochodów Komisja Europejska stawia na elektryfikację. Transport ma odegrać kluczową rolę Europa może produkować więcej części do samochodów. Problemem są koszty

Grupa 10 przedstawicieli niezależnych dostawców usług motoryzacyjnych wezwała przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i kolegium komisarzy do pilnego opracowania przepisów sektorowych dotyczących dostępu do danych pojazdów. Razem reprezentują 80 proc. europejskiego sektora motoryzacji – dostawców i dystrybutorów części samochodowych, warsztaty i ich dostawców technologii, firmy świadczące usługi w zakresie mobilności, branżę ubezpieczeniową i konsumentów.

Niezależni dostawcy zwracają uwagę, że większość nowoczesnych pojazdów jest podłączonych do sieci, do której dostęp mają w pierwszej kolejności producenci samochodów. Gromadzone w niej dane oferują ogromny potencjał bezpieczniejszej, inteligentniejszej i tańszej mobilności dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw.

Jednakże - ich zdaniem - quasi-monopolowa kontrola danych pojazdów przez producentów utrudnia rozwój usług, które mogliby oferować niezależni usługodawcy. Ogranicza to innowacyjność i konkurencję, ograniczając wybór konsumentów i przedsiębiorstw, powodując wzrost cen i osłabiając konkurencyjną pozycję Europy na świecie.

Grupa podkreśla, że długo obiecywany plan Komisji Europejskiej dotyczący przepisów sektorowych dotyczących dostępu do danych, funkcji i zasobów w pojazdach jest bardziej potrzebny niż kiedykolwiek. Ustawa o danych nie odnosi się ani do quasi-monopolistycznej struktury rynku, ani do wymogów technicznych w przemyśle motoryzacyjnym, które mają na celu urzeczywistnienie sprawiedliwego dostępu do danych.

Niezależni dostawcy podkreślają, że działania są pilne ze względu na przełom regulacyjny, który nastąpi w lipcu br., kiedy wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące cyberbezpieczeństwa, co może prowadzić do stopniowego zamykania jedynego niezależnego sposobu zdalnego dostępu do danych pojazdu (za pośrednictwem pokładowego portu diagnostycznego).

W apelu skierowanym do Komisji podkreślono, że UE musi pilnie zapewnić równy dostęp do danych pochodzących z pojazdów wszystkim uczestnikom rynku poprzez wprowadzenie przepisów sektorowych, które chronią wybór konsumentów i zachęcają do prawdziwej konkurencji oraz inwestycji w transformację cyfrową i przedsiębiorstwa oparte na danych. Każdy dzień opóźnienia przynosi europejskie innowacje, tworzenie miejsc pracy oraz bezpieczniejszą, inteligentniejszą, bardziej zrównoważoną i niedrogą mobilność, na którą zasługują europejscy obywatele i przedsiębiorstwa.

Źródło: CLEPA, PIM

PJ


false ©Photo by Alexander Sinn on Unsplash
© Photo by Alexander Sinn on Unsplash

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów