Transformacja napędów w samochodach wynajmowanych długoterminowo w Polsce nabiera tempa. Na koniec czerwca 2025 r. udział aut z silnikami Diesla spadł do 29,7%, natomiast auta elektryczne stanowiły nieco ponad 4% całej floty – wynika z danych PZWLP.Z najnowszych danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że na rynku wynajmu długoterminowego w Polsce szybko maleje udział samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Na koniec pierwszego półrocza 2025 r. diesle stanowiły 29,7% wszystkich pojazdów w tej formule finansowania, co oznacza spadek o 2,2 punktu procentowego rok do roku i zejście poniżej kolejnej symbolicznej granicy.
false

© Photo by Jennifer Latuperisa-Andresen on UsplashNieco zaskakująco, spadek ten nie przełożył się na wyraźny wzrost udziału aut benzynowych. Na koniec półrocza stanowiły one 55,5% floty, co oznacza wzrost jedynie o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największe wzrosty notują natomiast napędy ekologiczne – wszelkiego rodzaju hybrydy oraz pojazdy w pełni elektryczne. Na koniec czerwca 2025 r. stanowiły one 14,8% całego parku pojazdów w wynajmie długoterminowym, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. W tym samochody elektryczne (BEV) odpowiadały już za 4,1% floty, co oznacza wzrost o 1,2 punktu procentowego.
Znacząco poprawiły się także wskaźniki emisji CO₂ dla nowych aut osobowych wprowadzanych do wynajmu. W drugim kwartale 2025 r. średnia emisja wyniosła 90,6 g/km – o 31,8 g/km (25,9%) mniej niż rok wcześniej. W przypadku aut dostawczych średnia emisja była na poziomie 152,9 g/km, czyli o 1,3 g/km (0,8%) wyższa niż przed rokiem.
Źródło: PZWLP