1. Samar.plSamar.pl
  2. Wiadomości Wiadomości
  3. 14 nowych autobusów elektrycznych MAN w Zamościu
Wiadomości

14 nowych autobusów elektrycznych MAN w Zamościu

Autor: Paweł Janas

Paweł Janas

1 min

Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu odebrał 14 autobusów elektrycznych MAN Lion’s City 12 E. Dzięki tej dostawie, o wartości ok. 44,5 mln zł, miasto dysponuje największą w Polsce flotą pojazdów elektrycznych tej marki. Inwestycja, sfinansowana głównie ze środków Krajowego Planu Odbudowy, obejmowała również rozbudowę infrastruktury ładowania.
Zobacz także Szwedzka Nobina zamawia 103 elektryczne autobusy Solaris Volvo Cars ze spadkiem sprzedaży, ale wzrostem udziału aut elektrycznych Toyota zainwestuje ponad miliard dolarów w USA

8 maja 2026 r. w Zamościu odbyło się oficjalne przekazanie 14 nowych autobusów elektrycznych MAN dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojazdy zostały wyprodukowane w zakładach w Starachowicach. Jest to drugi etap elektryfikacji taboru w mieście – pierwsza partia 14 jednostek (modele 12 i 18-metrowe) została dostarczona w 2023 

false ©MAN
© MAN

Dostarczone pojazdy to 12-metrowe autobusy niskopodłogowe, napędzane silnikiem o mocy 160 kW. Zastosowane baterie trakcyjne pozwalają na przejechanie ponad 300 km na jednym ładowaniu. Autobusy wyposażono w system informacji pasażerskiej, monitoring, ładowarki USB oraz nową architekturę elektroniczną zgodną z unijnymi wymogami cyberbezpieczeństwa. Wizualnie pojazdy wyróżniają się nową, czerwono-żółtą kolorystyką.

W ramach projektu do zamojskiej zajezdni trafiło także siedem kolejnych dwustanowiskowych ładowarek, co łącznie z infrastrukturą z 2023 roku daje 14 punktów ładowania nocnego. System zasilania wspierany jest przez instalację fotowoltaiczną należącą do przewoźnika.

Nowa flota będzie obsługiwać pasażerów w Zamościu oraz w ościennych gminach.

Źródło: MAN 

Autor

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Foxconn partnerem EMP. Jaworzno ma być centrum R&D, produkcji baterii i zaawansowanej elektroniki#3
Przeczytaj

Foxconn partnerem EMP. Jaworzno ma być centrum R&D, produkcji baterii i zaawansowanej elektroniki

Jak dowiedział się IBRM SAMAR, ElectroMobility Poland (EMP) finalizuje strategiczne partnerstwo z grupą Foxconn. Ma ono objąć przede wszystkim budowę kompetencji badawczo-rozwojowych, rozwój lokalnego łańcucha dostaw oraz produkcję kluczowych komponentów dla elektromobilności i pojazdy programowane (software-defined vehicles SDV). Z informacji przedstawionych podczas zamkniętego spotkania branżowego wynika, że EMP i jego partner technologiczny chcą stworzyć w Polsce regionalny hub nowoczesnej mobilności, obejmujący elektronikę pojazdową, architekturę software’ową, systemy cyberbezpieczeństwa, baterie, elektryczne układy napędowe (EDU) oraz rozwój kompetencji inżynieryjnych. To nie wszystko, projekt uruchomienia w Polsce produkcji samochodów nabiera realnych kształtów.

Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów