1. Samar.plSamar.pl
  2. Wywiady i komentarze Wywiady i komentarze
  3. Samochody autonomiczne to duże wyzwanie
Komentarze ekspertów

Samochody autonomiczne to duże wyzwanie

2 min

Prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego (ITS): Należy mieć na uwadze, że przyspieszenie ewolucji w kierunku autonomizacji transportu wymaga dostosowania prawa oraz zapewnienia bezpiecznego wdrożenia na drogach publicznych coraz powszechniej dostępnych innowacji, przy jednoczesnym dbaniu o utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa.
false © ITS

Zapowiedź zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z26 lutego 2024 roku ma na celu wprowadzenie ułatwień w zakresie testowania pojazdów autonomicznych na drogach publicznych, z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego podczas tych prac. Działania zapowiedziane przez Ministerstwo Infrastruktury są konsekwencją zakończonego projektu „Polska droga do automatyzacji transportu drogowego” AV-PL-ROAD, którego efektem było utworzenie Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych ITS, a także sygnałów płynących ze środowiska związanego z przemysłem motoryzacyjnym w Polsce.

Należy mieć na uwadze, że przyspieszenie ewolucji w kierunku autonomizacji transportu wymaga dostosowania prawa oraz zapewnienia bezpiecznego wdrożenia na drogach publicznych coraz powszechniej dostępnych innowacji, przy jednoczesnym dbaniu o utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Dlatego w ramach projektu DARTS_PL (z ang. Database of Autonomous vehicles Road Testing Scenarios) - prowadzonego przez Instytut Transportu Samochodowego we współpracy z Politechniką Warszawską i zainicjowanego przez Ministerstwo Infrastruktury- realizowane są również zadania komplementarne do zapowiedzianej zmiany przepisów prawa. Niezbędne jest bowiem uwzględnienie polskiej specyfiki infrastruktury drogowej przy testowaniu algorytmów sztucznej inteligencji w wirtualnym środowisku.

Darmowy newsletter
Najświeższe informacje, raporty i analizy z branży motoryzacyjnej. Bądź na bieżąco każdego dnia.
Nieprawidłowy adres e-mail
brak spamu bez opłat

Projekt DARTS-PL, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG, rozpoczął się w grudniu 2022 roku, a jego zasadniczym celem jest stymulowanie rozwoju rynku w dziedzinie autonomizacji transportu. Przewidujemy, że w ramach projektu powstanie specjalna baza 800 scenariuszy testowych dla pojazdów autonomicznych, uwzględniająca polskie warunki drogowe oraz dane dotyczące wypadków.

Baza - docelowo dostępna na zasadzie non profit - będzie służyć jako fundament dla projektowania, tworzenia, testowania i oceny systemów percepcji pojazdów. Dane będą gromadzone przez różnego rodzaju sensory, takie jak IMU czy GPS, czyli jednostki do nawigacji inercyjnej i satelitarnej, kamery, radary, lidary, umieszczone na specjalnie przystosowanych pojazdach.

Zgodnie z harmonogramem prac legislacyjnych, projekt przyjęcia przez Radę Ministrów nowego prawa dotyczącego ułatwień w zakresie testowania pojazdów autonomicznych , ma nastąpić w I kwartale 2025 roku.

Tagi

Udostępnij

Następne publikacje

Cyfryzacja podatkowa w branży motoryzacyjnej#1
Przeczytaj

Cyfryzacja podatkowa w branży motoryzacyjnej

Maciej Kordalewski, partner, doradca podatkowy, KPI Tax: Nadchodzące zmiany podatkowe w postaci JPK CIT i KSeF to nie tylko nowe obowiązki sprawozdawcze – to fundamentalne wyzwania technologiczne, które wymagają gruntownej transformacji systemów informatycznych używanych w branży motoryzacyjnej. Przyjrzyjmy się, dlaczego implementacja tych systemów stanowi tak złożone przedsięwzięcie techniczne dla dealerów, warsztatów i innych podmiotów z sektora motoryzacyjnego.

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej#2
Przeczytaj

Umowa leasingu – wyczekiwana zmiana coraz bliżej

Anna Ziemnicka-Milej, adwokat i Partner w Gekko Taxens M. Sobońska-Szylińska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Planowane zmiany dotyczące formy umowy leasingu wpisują się w długo wyczekiwany kompromis pomiędzy potrzebą cyfryzacji obrotu gospodarczego a koniecznością zachowania jego bezpieczeństwa. Forma dokumentowa, mająca zastąpić formę pisemną, nie daje stronom umowy całkowitej dowolności przy jej zawieraniu, ale bez wątpienia oferuje ona przedsiębiorcom dużo większą elastyczność.

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy#3
Przeczytaj

Internet: negatywne opinie o dealerze jako pracodawcy

Małgorzata Miller, radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego: W procesie rekrutacji dla pracowników niezwykle istotne są opinie o miejscu pracy zamieszczane w przestrzeni publicznej, w szczególności na portalach poświęconych wpisom o pracodawcach. Co mają jednak zrobić ci ostatni, kiedy te wpisy szkodzą, a nie pomagają, a co najważniejsze – są nieprawdziwe, godzące w dobre imię działalności przedsiębiorcy?