#1Europa - ranking marek (maj 2026)
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) opublikowało ranking marek nowych samochodów osobowych za maj.

Michał Hadyś
2 min
Podstawę analizy stanowi baza rejestracji nowych oraz importowanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony w latach 2023 - 2026. Niestety, dane dotyczące ubezpieczeń zawierają wiele braków, ponieważ trafiają do baz CEPiK'owych z pewnym opóźnieniem. Braki dla poszczególnych grup w 2026 roku wynoszą odpowiednio:
nowe samochody osobowe (9%)
nowe samochody dostawcze (15%)
importowane samochody osobowe (9%)
importowane samochody dostawcze (12%)
Raport ubezpieczeń | 2023 - 2026 | (wersja rozszerzona)
W związku z powyższym rzeczywiste rankingi mogą nieznacznie różnić się od przygotowanych w niniejszym raporcie.

Dane z pierwszych miesięcy 2026 roku pokazują, że w przypadku nowo rejestrowanych aut (nowe + importowane) na pozycji lidera umocniła się Warta, która zanotowała na przestrzeni roku przyrost udziału o 1,73 p.p., do poziomu 25,17%. W analizowanym okresie PZU zyskało 1,26 p.p., zachowując dla siebie 22,58% rynku. Trzecia w rankingu Ergo Hestia w tym samym czasie zyskała 0,35 p.p. Jej udział wzrósł do 17,30%.
BEV | Polska na tle Europy w 2026 roku - interaktywna mapa

Z danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że rynek nowych samochodów osobowych i dostawczych zdominowały w 2026 roku trzy firmy ubezpieczeniowe - PZU, Ergo Hestia i Warta, do których należy łącznie nieco ponad 69% udziałów. W przypadku samochodów pochodzących z importu trzy czołowe firmy - Warta, UNIQA i PZU - opanowały łącznie ponad 67% rynku.
Park 2025 - ile jest aut osobowych z LPG w Polsce? (wersja rozszerzona)
W ofercie IBRM Samar znajduje się również raport ubezpieczeń dla noworejestrowanych jednośladów.
#1Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) opublikowało ranking marek nowych samochodów osobowych za maj.
#2Na podstawie danych udostępnionych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) analitycy IBRM Samar przygotowali zestawienie, które pokazuje udziały nowych osobowych samochodów elektrycznych (BEV) w rynkach poszczególnych krajów europejskich w 2026 roku.
#3Raport IBRM Samar pokazuje, jak zmieniała się średnia cena sprzedaży nowych samochodów osobowych w ostatnich latach oraz jak zmieniły się w tym czasie ceny w cennikach.
Powiązane publikacje na podstawie kategorii i tagów