/  /  / Combo Van
Opel Combo Van

Opel Combo Van

Zmień
SegmentLekkie dostawcze / Furgonetki
Cena63 000 zł - 87 300 zł (aktualizacja: 2018-03-05)
Emisja CO2136 g/km - 179 g/km
Żużycie paliwa5,1 L/100km - 7,7 L/100km
 
Combo 2012
© Opel
Combo 2012Combo 2012Combo 2012Combo 2012
Opel Combo to kompaktowe auto dostawcze. Początkowo przyrostek Combo stanowił oznaczenie dostawczej wersji Opla Kadetta i nie występował samodzielnie. Jednak od 1994 roku Combo stanowi samodzielną nazwę modelu dostawczego, bądź dostawczo-osobowego marki Opel.

Pierwszy model o nazwie Combo, zaprezentowany w 1994 roku, zbudowany był z wykorzystaniem płyty podwoziowej Opla Corsy B. Cały przód auta, wraz z pierwszym rzędem siedzeń i deską rozdzielczą, zaadaptowany został z małego miejskiego modelu. Dalsza część pojazdu została zmodyfikowana tak aby umożliwić przewiezienie co najmniej europalety. Dostęp do części bagażowej stanowiły podwójne, skrzydłowe drzwi z tyłu pojazdu. Oprócz wersji dostawczej oferowany był również Opel Combo Tour. Ta wersja posiadała przeszklony przedział bagażowy oraz kanapę w drugim rzędzie siedzeń. Druga generacja Opla Combo światło dzienne ujrzała w 2001 roku. Raz jeszcze Opel zdecydował się na użycie wspólnej platformy z Corsą, tym razem trzeciej generacji. W porównaniu do poprzednika, nowe Combo zyskało lepszy dostęp do wnętrza, poprzez przesuwane drzwi umieszczone w części bagażowej. Ta wersja kompaktowego dostawczaka produkowana była do 2011 roku, kiedy to zaprezentowano kolejne wcielenie Combo.

Opel Combo trzeciej generacji jest autem dostawczym z prawdziwego zdarzenia, a to za sprawą mariażu z Fiatem. Opel zdecydował się nie kontynuować tradycji tworzenia auta dostawczego na bazie Corsy, a zamiast tego użyć gotowego projektu- Fiata Doblo, zmieniając jedynie logo. Auto występować może w kilku konfiguracjach. W zależności od przeznaczenia przystosowane może być do przewozu pięciu bądź siedmiu osób lub jedynie towaru. Zmieniać się może nie tylko za sprawą konfiguracji wnętrza, lecz również długości rozstawu osi, czy wysokości kabiny. Sylwetka auta podporządkowana została maksymalizowaniu pakowności, mimo tego w jej kształtach odnajdziemy wiele ciekawych szczegółów, jak rozciągnięte reflektory, wyraźnie zaznaczone nadkola, wznosząca się do tyłu linia okien, czy słupki A lakierowane w kolorze czarnym. Deska rozdzielcza jest prosta i funkcjonalna. Nad umieszczonym wysoko lewarkiem skrzyni biegów znajdują się pokrętła systemu wentylacji, a powyżej kratki nawiewu i radioodtwarzacz. Do napędu auta posłużyć może jeden z dwóch silników 1.4. Słabszy, wolnossący produkuje 95KM, a paliwem podstawowym w tym wypadku jest benzyna. Drugi z silników 1.4, turbodoładowany o mocy 120KM również może być napędzany benzyną, jednak paliwem podstawowym w tym wypadku jest gaz ziemny (CNG). Oprócz jednostek zasilanych benzyną i gazem oferowane są także cztery diesle- dwa o mocy 90KM (1.3CDTI oraz 1.6CDTI), 105-konny (1.6CDTI) oraz 135-konny (2.0 CDTI). W przypadku 95-konnego silnika benzynowego oraz 90-konnego diesla 1.3 do przeniesienia napędu na koła przednie służy manualna, pięciobiegowa skrzynia biegów. 90-konna jednostka CDTI o pojemności 1.6l połączona została z pięciostopniową, zautomatyzowaną skrzynią Easytronic. Pozostałe silniki obsługiwane są przez sześciobiegową skrzynię manualną.

Wyposażenie standardowe z zakresu bezpieczeństwa Opla Combo w wersji dostawczej obejmuje poduszkę powietrzną kierowcy i układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS. Wersja osobowa posiada dodatkowo w standardzie poduszkę powietrzną pasażera.

Konkurentami Opla Combo są takie pojazdy jak bliźniacze Doblo Fiata, a także Renault Kangoo, Peugeot Partner, czy Citroen Berlingo, Ford Transit Connect oraz Volkswagen Caddy.

 

Combo Van najczęściej porównywany z

Dacia Dokker Van
Dacia Dokker Van
Fiat Doblo
Fiat Doblo
Fiat Doblo
Fiat Doblo
Mercedes Citan W415
Mercedes Citan
Nissan NV200
Nissan NV200
Peugeot Partner
Peugeot Partner
Renault Kangoo Express
Renault Kangoo Express