/  /  / Juke
Nissan Juke

Nissan Juke

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Małe
Cena60 800 zł - 113 750 zł (aktualizacja: 2019-05-02)
Emisja CO2149 g/km - 172 g/km
Żużycie paliwa6,5 L/100km - 7,3 L/100km
 
null
© Nissan
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan JukeNissan Juke
Crossover, reprezentujący Nissana w klasie B- samochodów małych. Jego pierwowzorem był prototyp "Qazana", zaprezentowany szerokiej publiczności w Genewie, w roku 2009, którego projekt powstał w londyńskim Studio Projektowym Nissana (NDE- NISSAN DESIGN EUROPE), a dopracowany został w Japonii, w Centrum Projektowym Nissana (Nissan Design Centre). Jako, że mały Nissan sprzedawany jest na kilku kontynentach, producentowi zależało aby odpowiadał gustom zarówno Europejczyków (na których zainteresowanie Japończycy liczą najbardziej), jak i Azjatów oraz Amerykanów. Również produkcja Juke'a odbywa się w różnych częściach świata. Jedna z fabryk produkujących małego crossovera znajduje się w Angielskim Sunderland, druga w Japońskim Oppama, trzecia w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych.

Juke to bardzo odważny projekt, przenoszący wiele rozwiązań z poprzedzającego jego premierę prototypu. Inspiracją dla projektantów pięciodrzwiowego auta miały być pojazdy kojarzące się z aktywnym i sportowym stylem życia, w tym auta rajdowe oraz motocykle. Juke to niewątpliwie połączenie wielu motoryzacyjnych wątków. Dolna część auta, którą stanowią duże koła oraz masywne zderzaki i nadkola, jak również nieco wyższe zawieszenie przywodzi na myśl klasyczny pojazd typu SUV. Jeśli jednak spojrzeć wyżej, mały Nissan przypomina raczej samochód sportowy, niż terenówkę. Długie, wąskie światła umieszczone na masce płynnie przechodzą w linię okien, która z kolei poprowadzona wysoko, wędruje ku tyłowi w górę i zostaje zamknięta przez zgrabny tylny słupek, w który, tak aby sprawić wrażenie, iż mamy do czynienia z autem trzydrzwiowym, wkomponowana została klamka drzwi tylnych. Aby podobne wrażenie towarzyszyło nam patrząc na tył pojazdu, tylne światła przypominają te z modelu 370 Z Nissana. Auto bazuje na powstałej w sojuszu Renault z Nissanem platformie B. Długość nadwozia Juke to 4135 mm, szerokość 1765 mm, wysokość 1570 mm, a rozstaw osi to 2530 mm. Mały crossover może być napędzany na oś przednią, lub przednią i tylną. W zawieszeniu wersji z napędem na jedną oś wykorzystano Kolumny McPhersona z przodu oraz belkę skrętną z tyłu. Wersja 4x4 wyposażona jest w tylne zawieszenie drążkowe wzorowane na tym z Nissana Qashqai. Auto z napędzanymi obiema osiami wykorzystuje opracowany przez Nissana system "All Mode 4x4i" Układ ten nie tylko rozdziela moc pomiędzy przednią i tylną oś, w maksymalnym stosunku 50:50 ale również, aby zapobiegać podsterowności może do 50% momentu obrotowego przenieść na jedno z kół z prawej lub lewej strony pojazdu.  

W podstawowym modelu Juke'a, napędzanego wyłącznie na przednią oś znajdziemy takie elementy odpowiadające za bezpieczeństwo czynne, jak system elektronicznej kontroli stabilności toru jazdy, ABS z EBD rozdzielającym siłę hamowania oraz BAS, które wspomaga hamowanie awaryjne. Bezpieczeństwo bierne zapewnić mają czołowe oraz boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, a także kurtyny powietrze oraz pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z systemem ograniczania siły napięcia.

W roku 2014  na salonie w Genewie została zaprezentowana zmodernizowana wersja modelu. Zmianom poddano zderzaki przednie oraz oświetlenie. W obudowach lusterek bocznych zamontowano diodowe kierunkowskazy, a w wersjach wyposażonych w system Around View Monitor - także kamery. Standardowe wyposażenie wszystkich wersji obejmuje diodowe światła do jazdy dziennej, radioodtwarzacz CD z gniazdem AUX-in, wskaźnik podpowiadający wybór optymalnego przełożenia oraz czujnik ciśnienia w ogumieniu.

Konkurentami Nissana w klasie są takie auta jak Opel Mokka, Renault Captur, Fiat Sedici, czy Suzuki SX4.
 

Juke najczęściej porównywany z

Mazda CX-3
Mazda CX-3
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX
Opel Mokka X
Opel Mokka
Peugeot 2008
Peugeot 2008
Renault Captur
Renault Captur
Ssangyong Korando
Ssangyong Korando
Suzuki Vitara III
Suzuki Vitara