/  /  / Więcej o marce
Mercedes

Mercedes

Zmień
Mercedes to jedna z najbardziej znanych niemieckich firm motoryzacyjnych. Należąca do koncernu Daimler marka, z siedzibą w Stuttgardzie, słynie przede wszystkim z wytwarzania samochodów osobowych zaliczanych do segmentu premium, choć w swojej ofercie ma również samochody dostawcze, ciężarowe oraz autobusy.
Dowiedz się więcej o marce
 
Zdjęcie 1088628195.jpg
© Mercedes
Zdjęcie 1088628195.jpgZdjęcie 1088628288.jpgZdjęcie 1088628397.jpgZdjęcie 1088628675.jpgZdjęcie 1088629008.jpgZdjęcie 1088629295.jpgZdjęcie 1088629551.jpgDSC_4445.JPGDSC_5661.JPGDSC_2008.JPGDSC_6202.JPGprawy przód.JPGprwy przód.JPGprawy przód.JPGprawy przód.JPGprawy przód.JPGnullprawy p.JPGnullnullnullprawy przod.jpg009.jpg017.jpg001.jpgMercedes SLS AMG
Mercedes to jedna z najbardziej znanych niemieckich firm motoryzacyjnych. Należąca do koncernu Daimler marka, z siedzibą w Stuttgardzie, słynie przede wszystkim z wytwarzania samochodów osobowych zaliczanych do segmentu premium, choć w swojej ofercie ma również  samochody dostawcze, ciężarowe oraz autobusy.

Historia firmy związana jest z 4 głównymi postaciami, którymi są Karl Benz, Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, a także Emil Jellinek. Pierwszy z nich był jednym z wybitniejszych konstruktorów silników spalinowych, a do jego dzieł należy m.in. silnik z układem przeciwsobnym, który jest protoplastą dzisiejszych jednostek typu „bokser”. Stworzył on również różnego rodzaju pojazdy z układami napędowymi własnej produkcji, a jednym z nich, jako jedna z pierwszych, w podróż długodystansową wyruszyła jego żona. Z kolei Gottlieb Daimler wraz z Wilhelmem Maybachem zasłynęli ze stworzenie pierwszego samochodu na świecie, który niektórzy nazywali „powozem motorowym”. Użyto w nim silnik własnej konstrukcji Daimlera, który wyróżniał się wysoką prędkością obrotową, jak na tamte czasy. Sama nazwa Mercedes została zaczerpnięta od imienia córki Emila Jellinka i oznacza z hiszpańskiego „łaskę”. Jellinek był jednym z większych klientów firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft i to on zażądał stworzenia nowego, jeszcze silniejszego silnika, który miał nosić nazwę „Daimler-Mercedes”. Z czasem wprowadzono jeszcze więcej nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz poszerzono gamę modelową, a pierwszy pojazd już pod wspólną marką Mercedes został zaprezentowany w 1926 roku, kiedy to doszło do połączenia firm Daimler-Motoren-Gesellschaft z Benz&Cie., a nowym tworem była spółka Daimler-Benz AG. Już wtedy używany był symbol gwiazdy, który zdobi samochody Mercedesa do dnia dzisiejszego. Lata po II wojnie światowej to, po chwilowym przestoju, czas dynamicznego rozwoju firmy i ekspansji na rynki światowe, głównie Ameryki Północnej. Samochody spod znaku gwiazdy, dzięki zastosowaniu nowinek technologicznych, a także dużej uwadze poświęcanej bezpieczeństwu, osiągnęły opinię wybiegających nowoczesnością ponad swoje czasy i stały się synonimem luksusu. Poza macierzystym krajem Niemcami, Mercedes posiada swoje zakłady w dwudziestu krajach na całym świecie. Dodatkowo jej samochody są przerabiane, przez podległy oddział o nazwie AMG, na jeszcze bardziej sportowe i dynamiczne.