/  /  / Venga
Kia Venga

Kia Venga

Zmień
SegmentVany / Klasa Małe
Cena58 990 zł - 74 490 zł (aktualizacja: 2019-01-16)
Emisja CO2149 g/km - 159 g/km
Żużycie paliwa6,5 L/100km - 6,9 L/100km
 
null
© KIA
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Kia Venga to zupełnie nowa konstrukcja wprowadzona na rynek przez koreańską markę. Model ten został stworzony z myślą o rynku europejskim, na którym zauważalny jest wzrost zainteresowania małymi samochodami o większych możliwościach przewozowych w porównaniu do tradycyjnych małych pojazdów. Na większości rynków, właśnie ze względu na nieco większą wysokość i pojemność, Venga klasyfikowana jest w klasie minivanów. W Polsce jednak regionalny dystrybutor sytuuje go jako bezpośredni konkurent Toyoty Yaris przez co umieszczony jest klasie samochodów małych (segment B). W tej kategorii Kia przewyższa praktycznie wszystkich konkurentów dzięki swojej długości 4,07 metra oraz pojemności bagażnika 440 litrów. Po raz pierwszy, jeszcze jako model koncepcyjny, auto zostało zaprezentowane na początku roku 2009. W krótkim czasie jednak, bo już podczas targów samochodowych we Frankfurcie tego samego roku, pokazano Producent liczy, iż uda mu się przekonać klientów nie tylko atrakcyjną stylistyką, ale również zastosowaną technologią obejmującą między innymi rozwiązania proekologiczne, takie jak system Stop&Go.  Dodatkowym atutem ma być atrakcyjna oferta gwarancyjna obejmująca okres 7 lat lub 150 tyś. kilometrów. Produkcja tego modelu umieszczona została w czeskich zakładach Kia położonych w miejscowości Nosowice.

Południowokoreański producent nie zdecydował się na wypuszczenie na rynek wersji 3-drzwiowej, dlatego też jedyną dostępną wersją nadwozia jest 5-drzwiowy hatchback. Auto wyróżnia się przede wszystkim dzięki stosunkowo krótkiej masce oraz zdecydowanie większej szybie czołowej. Również do minimum zmniejszono zwis tylni, co zapewniło odpowiednie proporcje. Sama stylistyka nawiązuje do koncepcji zastosowanej już w modelu Soul, co jest szczególnie widoczne w przypadku przodu auta, a dokładnie atrapy chłodnicy. O dynamizm dba z kolei przetłoczenie boczne, które przyjęło kształt bumeranga.

Na początku 2015 r. producent wprowadził do sprzedaży zmodernizowaną Vengę. Zmiany objęły głównie przód auta. Przeprojektowano m.in. zderzak, lampy oraz grill. Wprowadzono również nowy wzór felg aluminiowych, a także LED-owe lampy tylne.

Bezpieczeństwo bierne zapewnione jest głównie przez zastosowanie stali o wysokiej wytrzymałości w najbardziej wrażliwych miejscach konstrukcji. Dodatkowo w przypadku zderzenia podróżujących chronią poduszki przednie i boczne kierowcy i pasażera oraz poduszki kurtynowe dla obu rzędów siedzeń. Spośród elektronicznych systemów bezpieczeństwa występuje układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania ABS z rozdziałem siły hamowania EBD, system kontroli trakcji TCS, system wspomagający nagłe hamowanie BAS i system stabilizacji toru jazdy ESC. W testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP Kia Venga otrzymała 4 gwiazdki, a bezpieczeństwo dorosłych podróżujących ocenione zostało na 79%, dzieci na 66%, pieszych na 64%, zaś wspomaganie bezpieczeństwa na 71%.

Wśród konkurentów Kia Venga znajduje się Ford Fiesta, Toyota Yaris, Opel Corsa, Skoda Fabia, Volkswagen Polo, Chevrolet Aveo oraz Seat Ibiza.

 

Venga najczęściej porównywana z

Fiat 500L
Fiat 500L
Honda Jazz III
Honda Jazz
Hyundai ix20
Hyundai ix20
Renault Clio IV
Renault Clio
Renault Captur
Renault Captur
Skoda Rapid
Skoda Rapid
Toyota Yaris III
Toyota Yaris