/  /  / XJ
Jaguar XJ

Jaguar XJ

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Luksusowe
Cena429 900 zł - 515 500 zł (aktualizacja: 2018-05-29)
Emisja CO2149 g/km
Żużycie paliwa5,7 L/100km
 
null
© Jaguar
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Jaguar XJ to jeden z najdłużej produkowanych samochodów przez brytyjskiego producenta, należącego obecnie do koncernu z Indii – Tata. Ten należący do klasy aut luksusowych (segment F) pojazd po raz pierwszy z linii produkcyjnych zjechał w 1968 roku. Przez cały dotychczasowy okres produkcji pojazd te utrzymywał bardzo podobną i stonowaną stylistykę, dzięki czemu był jednym z najłatwiej rozpoznawalnych samochodów na świecie. Dotychczas nastąpiły cztery zmiany generacyjne. Pierwsza z nich produkowana była aż przez 24 lata. Trochę krócej produkowane były modele oznaczone XJ40, X300 oraz X308, które należały do drugiej generacji i były kolejno produkowane przez 15 lat. Najnowsza odmiana została zaprezentowana w lipcu 2009 roku w Londynie, a na rynku pojawił się już w kolejnym roku. Cechą wyróżniającą auto jest to, że jego nadwozie zostało zbudowane ze stopów aluminium, co pozwoliło na zmniejszenie wagi auta. Jaguar XJ czwartej generacji stał się również większy od modelu, którego produkcja zakończyła się w 2009 roku. Jego długość wzrosła do 5.12 metra, szerokość do 1,89 metra, zaś wysokość do 1,45 metra. Dodatkowo auto występuje również w wersji z wydłużonym rozstawem osi. Produkcja serii XJ odbywa się w Anglii, w dzielnicy Birmingham o nazwie Castle Vale.

Dotychczasowe model XJ Series rozwijały myśl stylistyczną swoich poprzedników. Jaguar słynął z niechęci do rewolucyjnych zmian w wyglądzie czerpiąc wzorce przede wszystkim z Jaguara XJ serii III, który pojawił się w 1979 roku i był stylizowany przez słynne studio designerskie Pininfarina. Jednak wraz z generacją numer cztery, nastąpiła nieoczekiwana zmiana wizerunku. Model XJ wygląda zdecydowanie bardziej nowocześnie i charakteryzuje się atrakcyjną, sportową linią. Głównym zadaniem było połączenie sportowego charakteru z cechami luksusowej limuzyny. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu opadającej linii dachu, przez co pojazd przypomina coupe. Obecnie dostępne są dwie wersje nadwozia. Obie to 4-drzwiowy sedan, jednak jedna z nich charakteryzuje się wydłużonym nadwoziem. Znakami rozpoznawczymi są niewielkie reflektory przednich rozciągnięte w kierunku nadkoli. W przedniej części auta wyróżnia się duża atrapa chłodnicy, poniżej której znajdują się, nadające bardziej agresywnego wyglądu, wloty powietrza.

Jak przystało na aut z segmentu aut luksusowych, bezpieczeństwo podróżnych w Jaguarze XJ Series stanowi jeden z priorytetów. Auto wyposażone jest standardowo w 6 poduszek powietrznych, czołowe dla kierowcy i pasażera, poduszki boczne oraz kurtyny powietrzne. Ponadto w standardzie znajduje się system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), system rozdziału siły hamowania na koła (EBD), system adaptacyjnej kontroli trakcji ACC z układem wspomagania nagłego hamowania.

Konkurencję dla Jaguara XJ Series stanowi przede wszystkim Mercedes klasy S, BMW serii 7, a także Lexus LS.

 

XJ najczęściej porównywany z

Bentley Mulsanne
Bentley Mulsanne
BMW 7 G11/G12
BMW 7
Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Maserati Ghibli
Maserati Ghibli
Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte
Mercedes S W222/C/A217
Mercedes S
Mitsubishi ASX
Mitsubishi ASX