/  /  / Więcej o marce
Abarth

Abarth

Zmień
Abarth to jedna z dwóch marek, obok Alfy Romeo, wchodzących w skład grupy Fiat, które spełniają w jej strukturach funkcję sportową. Jedyną różnicą jest fakt, iż Abarth nie tworzy własnych modeli, a jedynie usportawia samochody produkowane pod szyldem Fiat.
Dowiedz się więcej o marce
 
null
© Abarth
nullnull
Abarth to jedna z dwóch marek, obok Alfy Romeo,  wchodzących w skład grupy Fiat, które spełniają w jej strukturach funkcję sportową. Jedyną różnicą jest fakt, iż Abarth nie tworzy własnych modeli, a jedynie usportawia samochody produkowane pod szyldem Fiat.

Marka Abarth została stworzona w 1949 roku przez Karla Abarth i jej główną formą działalności było ulepszanie seryjnych modeli innych producentów, przede wszystkim Fiata, choć wśród usportowionych samochodów znajdowały się również pojazdy Renault czy też Alfy Romeo.  Zmiany wprowadzane przez Abarth miały na celu osiągnięcie jeszcze większej mocy, co wiązało się ze zmianami w konstrukcji całego układu napędowego, a także nadaniu pojazdom wyróżniającego się, sportowego wyglądu. Modele przerabiane przez włoską firmę mogły skutecznie rywalizować z takimi potentatami na rynku aut wyścigowych jak Porsche czy Ferrari, co zostało potwierdzone zwycięstwem na tore Nurburgring w 1963 roku. Auta takie poznać można dzięki tarczy herbowej z umieszczonym na niej skorpionem. W roku 1971 Abarth wszedł oficjalnie w struktury grupy Fiat, jednak z czasem tracił coraz więcej na wartości, aż ostatecznie zniknął z rynku. Pojawiały się jedynie krótkie serie samochodów Fiata oznaczone dodatkową nazwą Abarth. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 2007 roku, a jej pierwszym modelem był Abarth Grande Punto. Rok później do grona pojazdów spod znaku skorpiona dołączył Abarth 500, który produkowany jest w polskich zakładach Fiata położonych w Tychach.