/  /  / 500
Abarth 500

Abarth 500

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Mini
Cena81 500 zł - 116 500 zł (aktualizacja: 2019-02-14)
Emisja CO2146 g/km - 158 g/km
Żużycie paliwa5,4 L/100km - 6,9 L/100km
 
null
© Abarth
nullnullnull
Abarth 500 jest drugim modelem samochodu produkowanym przez firmę Abarth po reaktywacji tej marki przez jej właściciela – grupę Fiat - w 2007 roku. Produkcja modelu 500 Abarth rozpoczęła się w polskiej fabryce w Tychach w lipcu 2008 roku i od tego czasu linię produkcyjną opuściło już ponad 10 tysięcy samochodów oznaczonych logiem skorpiona na masce. Stylistyka należącego do klasy A mini samochodu, nawiązuje do rajdowej historii marki, która od czasu powstania w 1949 roku specjalizowała się w ulepszaniu seryjnych modeli, przede wszystkim marki Fiat. Założeniem projektantów Abarth 500 było wprowadzenie na rynek samochodu sportowego z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa i przystępnej ceny. Nie dziwi więc, iż zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez producenta aż 60% dotychczasowych nabywców podrasowanego Fiata 500 to ludzie młodzi, poniżej 30-stego roku życia, którzy utożsamiają się z tymi samymi standardami co firma Abarth.

Opis konstrukcji

   Opisywany model dostępny jest tylko w trzydrzwiowej wersji hatchback. Również gama jego silników zawężona została do turbodoładowanej jednostki benzynowej o pojemności 1368 cm3. Silnik ten, mimo swojej niewielkiej pojemności, rozwija moc 135 KM oraz osiąga maksymalny moment obrotowy o wartości 206 Nm. Ci, którym to wciąż  nie wystarcza mogą dokupić firmowy zestaw tuningowy o nazwie „Esseesse”, który zwiększa moc silnika do 160 KM. Zaprojektowany przez centrum stylistyczne Fiata, 500 Abarth nawiązuje   wyglądem do swego protoplasty z lat sześćdziesiątych. W porównaniu do zwykłej "pięćsetki" wersja usportowiona jest cięższa o niemal 250 kg i posiada również zdecydowanie bardziej agresywny wygląd. To wszystko za sprawą udekorowania pakietem spojlerów, dużymi 16-sto calowymi kołami, a także ogromnym tłumikiem z dwiema końcówkami rur wydechowych.

Bezpieczeństwo

   Zaprojektowany na bazie Fiata 500, który otrzymał 5 gwiazdek w teście zderzeniowym EuroNCAP, Abarth 500 nie przeszedł oddzielnych testów. Można jednak liczyć, iż podczas zderzenia zachowuje się tak samo dobrze jak jego mniej sportowy kuzyn. Jedną z cech wyróżniających ten model jest zastosowanie aż 7 poduszek powietrznych (przednie, boczne, kurtyny oraz poduszka kolanowa). Ponadto 500-tka z logiem skorpiona zawiera liczne elektroniczne systemy kontrolne dynamicznego zachowania się pojazdu, takie, jak na przykład ABS uzupełniony o EBD, stabilizujący tor jazdy ESP (Electronic Stability Program), system antypoślizgowy ASR (Anti Slip Regulation), funkcja HBA (Hydraulic Brake Assistance) oraz TTC (Torque Transfer Control) – system kontrolujący przeniesienie momentu obrotowego na koła.

Konkurenci

   Naturalnymi konkurentami dla Abarth 500 powinny być samochody z klasy A Mini, jednak raczej żaden z nich nie jest odpowiednim przeciwnikiem dla tego nowoczesnego „malucha”. Dlatego też część ekspertów w roli naturalnego konkurenta dla tego modelu widzi Mini Coopera.
 

500 najczęściej porównywany z

Abarth 500C
Abarth 500C
Alfa Romeo Giulietta
Alfa Romeo Giulietta
Fiat 500
Fiat 500
MINI Mini
MINI Mini
Opel Adam
Opel Adam
Renault Clio IV
Renault Clio
Skoda Citigo
Skoda Citigo