/  / Zniknie ponad 300 fotoradarów, ale...

Zniknie ponad 300 fotoradarów, ale...

SpeedAlarm|

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zlikwidowanie skrzynek i masztów ponad 300 fotoradarów. To wcale nie oznacza, że fotoradary znikną z polskiego krajobrazu. Przeciwnie – GITD zamierza stawiać nowe.

Do likwidacji przeznaczono 336 fotoradarów. Część z nich i tak jest już dziś nie sprawna i nie robi zdjęć, służąc raczej jako "straszaki" na kierowców.

"Niektóre z nich wciąż jednak są sprawne i wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Będą działać tak długo dopóki nie zostaną usunięte - przestrzega Łukasz Majchrzak, naczelnik Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Przetarg na likwidację 336 masztów fotoradarów w całym kraju Główny Inspektorat ogłosił na początku lutego. Z uwagi na rozmiar tego zadania jest ono podzielone na kilka etapów.

"Zgodnie z życzeniem GITD w pierwszej kolejności zlikwidowane (czyli usunięte i zutylizowane) będzie 76 fotoradarów z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego - wylicza Bartosz Ogonowski, przedstawiciel SpeedAlarm, aplikacji zrzeszającej społeczność kierowców i ostrzegającej m.in. o fotoradarach.

Kolejny etap zakłada zniszczenie 103 fotoradarów z północnego krańca Polski czyli województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Najmniej, bo jedynie 41 fotoradarów, ustawionych było we wschodniej części kraju, czyli w województwach podlaskim, mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim. Usunięcie tych fotoradarów to trzeci etap inwestycji.

Ostatni, czwarty zakłada usunięcie oraz utylizację 116 "szarych skrzynek" z województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz łódzkiego.

Czy to oznacza, że fotoradary znikną z polskiego krajobrazu? Nic bardziej mylnego. "GITD ma w sumie grubo ponad 800 fotoradarów i to nie tylko tych, ustawionych przy drogach krajowych - zaznacza naczelnik Majchrzak. "Poza tym, oprócz zadań dotyczących likwidacji mamy w planach ustawienie również około 100 nowych urządzeń, więc z pewnością nie zamierzamy z fotoradarów zrezygnować".
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane