/  / Znacznie mniej fotoradarów na drogach

Znacznie mniej fotoradarów na drogach

null
null

1 stycznia ustawodawca uszczęśliwił kierowców, zabierając strażom miejskim i gminnym uprawnienia do kontroli fotoradarowej.

To wcale nie oznacza, że drogi w Polsce są wolne od wszystkich urządzeń tego typu. Obecnie kontrole stacjonarnymi fotoradarami może prowadzić wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego. Część urządzeń dotychczas należących do strażników, będzie systematycznie przejmowana przez ITD, inne natomiast zostaną usunięte. Wszystkie nieużywane maszty zostały zafoliowane, razem ze znakami ostrzegającymi o kontroli.

Audyt wykonany przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2014 roku wykazał m.in., że fotoradary strażników często były stawiane w miejscach, gdzie przynosiły największe zyski(które kierowane były do budżetu gminy, a nie państwa jak w przypadku ITD), a niekoniecznie w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Do tego dochodziły przypadki zmiany miejsca kontroli bez wymaganej konsultacji z odpowiednim służbami. Od 1 stycznia fotoradary mobilne będzie mogła obsługiwać  tylko policja.

Fotoradary mają swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony poprawiają bezpieczeństwo w miejscu, gdzie są ustawione - np. w okolicy niebezpiecznych skrzyżowań.  Z drugiej natomiast, nie mają wpływu na zmniejszenie prędkości na większym obszarze. Do tego służyć będzie wprowadzany sukcesywnie odcinkowy pomiar prędkości, o którym pisaliśmy tutaj. A strażnicy miejscy przydadzą się w działaniach, do których zostali powołani: będą służyć obywatelom, dbając o spokój i porządek w miejscach publicznych.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane