/  / Zimno, ciemno, niebezpiecznie

Zimno, ciemno, niebezpiecznie

SJR|
null
© GTU
null

Jesienią i zimą dni są krótkie i wcześniej zapada zmrok. To także oznacza, że częściej zdarza nam się jeździć samochodem, gdy jest ciemno.

Złe warunki atmosferyczne w połączeniu ze zmierzchem mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego w tym czasie szczególnie zachowujmy jako kierowcy ostrożność i przygotujmy się do jazdy w takich warunkach.

Kontroluj reflektory
Ograniczona widoczność, trudności w dostrzeżeniu okolic drogi, innych uczestników ruchu oraz przeszkód sprawiają, że jazda po zmroku jest nie tylko trudniejsza, ale też bardziej niebezpieczna niż za dnia.

"Jadąc po zmroku poza terenem zabudowanym często musimy liczyć wyłącznie na oświetlenie pochodzące z naszego auta. Brak oświetlenia ulicznego powoduje, że widoczność zależy od sprawności świateł naszego samochodu oraz od czystości reflektorów, lusterek i szyb - przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pomóc nam mogą także reflektory innych samochodów, które są dodatkowym źródłem światła. Dodatkowo tylne światła pozycyjne i światła stopu samochodu jadącego z przodu mogą nas informować o przeszkodzie, na którą natknął się kierowca. Jeśli światła auta nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem.

Zdejmij nogę z gazu
Po zmroku pojawia się problem z prawidłową oceną sytuacji na drodze. Dlatego zwłaszcza kierowcy, którzy jeżdżą po nieoświetlonych drogach, powinni przede wszystkim zredukować prędkość. Pozwoli nam to na wyhamowanie pojazdu i reakcję na przeszkodę na widzialnym dla nas odcinku drogi. Po zmroku długość tego odcinka zależy od zasięgu naszych reflektorów.

"Światła mijania przeważnie oświetlają drogę jedynie na odległość około 50 metrów, a z kolei nie zawsze okoliczności pozwalają na użycie świateł drogowych. Dlatego zwolnijmy i dajmy sobie więcej czasu na reakcję w przypadku pojawienia się przeszkody na drodze - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Nie daj się oślepić
Wielu kierowców zapomina jednak o włączonych światłach drogowych i oślepia innych uczestników ruchu. Jeśli będziemy w takiej sytuacji, to pamiętajmy, aby unikać patrzenia prosto w reflektory takiego auta. Najlepiej nauczyć się świadomie kierować oczy tuż za nadjeżdżający samochód.

Niestety, w pierwszym momencie choć na chwilę zostaniemy oślepieni przez nadjeżdżający pojazd. Dlatego zawsze w takiej sytuacji zdejmijmy nogę z gazu i zredukujmy prędkość.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane