/  / Zaspany jak pijany

Zaspany jak pijany

SJR|
null
© Renault
null

Powodów zmęczenia i niewyspania może być wiele, przede wszystkim jednak to brak odpowiedniej ilości snu. Zachowania zaspanej osoby za kierownicą są równie niebezpieczne jak tej kierującej pojazdem pod wpływem alkoholu.

"Zaspanie i zmęczenie znacząco osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji oraz bardzo negatywnie wpływa na umiejętności prawidłowego oszacowania sytuacji na drodze. Podobnie działa alkohol czy narkotyki - zauważa Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Osoby zmęczone i niewyspane mają o 50% wolniejsze reakcje niż osoby wyspane i wypoczęte, a ich zachowanie jest podobne do kierowców, u których stężenie alkoholu wyniosło 0,5 promila.     

Najbardziej narażeni na zaśnięcie za "kółkiem" są przede wszystkim:
- kierowcy zawodowi, którzy jednorazowo pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów  
- pracownicy zmianowi, którzy po nocnej zmianie wsiadają za kierownicę
- kierowcy, którzy przyjmują leki uspokajające i inne leki osłabiające koncentrację
- kierowcy, którzy nie dbają o odpowiednią ilość snu  
 
Sygnały ostrzegawcze
"Jeśli czujesz, że zaczynasz mieć trudności ze skupieniem, częściej mrugasz oczami, a twoje powieki robią się coraz cięższe, nie zwlekaj, tylko czym prędzej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Zlekceważenie objawów mikrosnu może okazać się tragiczne w skutkach - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Inne objawy zmęczenia za kierownicą lub mikrosnu to między innymi:
- trudności z zapamiętaniem tego, co się działo na drodze podczas ostatnich kilometrów jazdy
- niezauważanie znaków drogowych, sygnalizatorów i zjazdów
- częste ziewanie i przecieranie oczu
- problemy z utrzymaniem głowy prosto
- uczucie niepokoju i irytacji, nagłe dreszcze
 
Co robić?
"Aby nie być zmęczonym i nie zasnąć za kierownicą, przede wszystkim powinniśmy się dobrze wyspać przed planowaną jazdą. Szacuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin snu dziennie - przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Jeśli jednak zmęczenie dopadnie nas w trakcie jazdy, możemy zastosować kilka sposobów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze".

Jeśli w trakcie jazdy pojawi się uczucie zmęczenia i senności, pamiętajmy, aby:
- zatrzymywać się na krótkie spacery (15 min.)
- zaparkować w bezpiecznym miejscu i zdrzemnąć się chwilę (pamiętajmy, aby drzemka była maksymalnie 20-minutowa; w innym wypadku może dać to odwrotny efekt)
- uważać na napoje energetyczne i picie kawy, ponieważ działają krótkotrwale i mogą dawać złudne uczucie dobrej kondycji fizycznej
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane