/  / Zagrożenia wakacyjnych powrotów

Zagrożenia wakacyjnych powrotów

SJR|
null
© Renault
null

Miesiące letnie charakteryzują się wyjątkowo wysoką liczbą wypadków. Jest to spowodowane zwiększonym natężeniem ruchu, związanym z okresem wakacyjnym, ale też warunkami atmosferycznymi, przy czym paradoksalnie – im lepsze, tym niebezpieczniej.

Jak wynika z danych policji, w czasie ubiegłorocznych wakacji doszło do 6 887 wypadków drogowych, w których zginęły 643 osoby, a 8 813 zostało rannych. Zatrzymano też 35 921 nietrzeźwych kierowców.

Letnie wyjazdy dla wielu osób kończą się tragicznie. Jak bezpiecznie wrócić do domu z mijających wakacji – radzą kierowcy Szkoły Jazdy Renault.

W 2012 roku, podobnie jak w roku 2011, najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych, ponieważ kierowcy czują w takich sytuacjach większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Efekty? Podczas dobrych warunków atmosferycznych w ubiegłym roku miało miejsce 23 290 wypadków, a podczas opadów śniegu i gradu – 1 323. Co zrobić, aby powrót z wakacji był bezpieczny?

Nie wracaj na ostatnią chwilę
Każdy chce, żeby wakacje trwały jak najdłużej, dlatego często maksymalnie wykorzystujemy ostatni dzień urlopu i wyruszamy w drogę powrotną jak najpóźniej. Tym sposobem spędzamy zwykle w podróży znacznie więcej czasu niż to konieczne, stojąc w korkach i to często po zmroku, kiedy wielu kierowców odczuwa znaczny dyskomfort, prowadząc auto. Skutkuje to zdenerwowaniem, zmęczeniem, co łączy się ze zmniejszeniem uwagi i dekoncentracją.

"Bądźmy tego świadomi i unikajmy korzystania z telefonów komórkowych, a także innych czynności, które odwracają naszą uwagę od sytuacji na drodze - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Ważne jest też zachowanie pasażerów. Nie powinni oni wciągać kierowcy w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć".

Korki sprzyjają brawurowym zachowaniom, kiedy to zniecierpliwieni kierowcy starając się wyminąć kolumnę samochodów jadą poboczem lub też wymijają sznur samochodów pasem o przeciwnym kierunku ruchu. "Jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ w korku często nie ma wolnej przestrzeni między samochodami i kiedy nadjeżdża auto z przeciwnej strony, kierowca nie ma możliwości zjechania z jego toru ruchu - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zadbaj o swoje samopoczucie i skontroluj stan samochodu
Przed podróżą upewnij się, że samochód jest sprawny. Sprawdź np. sprawność świateł i wycieraczek oraz ilość płynu do spryskiwaczy.

Kondycja samochodu jest równie ważna jak kondycja kierowcy. Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas reakcji. Na dłuższych trasach najlepiej, żeby prowadziło na zmianę dwóch kierowców. Ważne są postoje co 2-3 godziny, które pozwalają chwilę odpocząć, oderwać się od monotonii jazdy czy napić się kawy.

Pamiętajmy, żeby podczas trasy i bezpośrednio przed nią nie spożywać obfitych posiłków, ponieważ wzmagają one uczucie senności.

Przygotuj się do trasy
Wracając z wakacji często jedziemy po nieznanych trasach, dobrze jest więc dokładnie przeanalizować wcześniej drogę, żeby później jak najmniej korzystać z mapy, rozglądać się w poszukiwaniu oznaczeń czy pytać o drogę.

Jeśli podróżujemy z rodziną czy znajomymi najlepiej, gdy te czynności wykonuje pasażer siedzący obok kierowcy, tak żeby osoba kierująca mogła przede wszystkim skupić się na drodze.

Nie jedź na pamięć i nie ufaj nawigacji
Liczne roboty drogowe oznaczają częste zmiany w organizacji ruchu. Dlatego nigdy nie jeździjmy na pamięć i nawet na dobrze znanych trasach patrzmy na znaki. Również korzystając z nawigacji zachowajmy czujność. Urządzenie może skierować nas na drogę aktualnie zamkniętą lub właśnie taką, na której zmieniono czasowo oznaczenia.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane