/  / Zagadka Samaru

Zagadka Samaru

null
© Nissan
null

Jak nazywa się pierwszy model jakiejkolwiek marki wywodzącej się z Azji, który zdobył nagrodę Car of the Year w Europie? Samochód wyróżniała m.in. sympatyczna stylistka nadwozia, innowacyjność oraz dobre właściwości jezdne.

Tym samochodem był Nissan Micra, któremu przyznano wyróżnienie Car of the Year 1993. Model zdobył w finale plebiscytu łącznie 338 punktów, wyprzedzając takich konkurentów jak Fiat Cinquecento (304 punktów) oraz Renault Safrane (244 punktów).

W konkursie Car of the Year edycja 1991 inny model marki Nissan, czyli Primera, również odniósł spory sukces, zajmując ostatecznie drugie miejsce.

Nissan Micra zdobył sympatię szerokiej publiczności m.in. dzięki zwartej sylwetce o zaokrąglonych kształtach, która sprawiała samochód wydawał się mniejszy niż w rzeczywistości (3,7 m).

Oto kandydaci do nagrody Car of the Year 2013

Co ciekawe, omawiana wersja Nissana Micry (K11) oferowała między innymi dwa nowoczesne, wykonane w całości z aluminium, 16-zawroowe silniki DOHC o pojemności 1,0 i 1,3 litra. Obydwie jednostki były zasilane przez wtrysk paliwa i rozwijały moc odpowiednio 55 i 75 KM. Uzyskano w ten sposób znaczną poprawę osiągów w porównaniu z poprzednią generacją oraz przewagę nad rywalami pod względem rozwiązań mechanicznych.

Dzięki zdobytym wyróżnieniom (m.in. również w Japonii) i stylistyce Nissan Micra II stał się jeszcze popularniejszy niż poprzednik. Łatwość prowadzenia i niezawodność, w połączeniu z nowoczesnością i bardziej atrakcyjną stylistyką przyciągała młodych klientów. W miastach Micra stała się wręcz pojazdem kultowym wśród młodych kobiet.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane