/  / Z Afryki do Anglii na jednym baku

Z Afryki do Anglii na jednym baku

Mercedes-Benz|
null
© Mercedes-Benz
null

Mercedes Klasy E w wersji hybrydowej pokonał bez tankowania dystans 1968 km, dzielący Tanger w Maroku i Goodwood w Anglii. Co więcej, u celu podróży komputer pokładowy wskazywał, że autu pozostało jeszcze 160 km zasięgu.

Czy to możliwe, aby przejechać Klasą E z Afryki do Anglii bez tankowania? Brytyjski dziennikarz Andrew Frankel sprawdził to w praktyce. Wraz z drugim kierowcą wyruszył standardowym modelem E 300 BlueTEC Hybrid z Tangeru w Maroku przez Hiszpanię i Francję do Goodwood w Anglii.

W ciągu 27 godzin samochód pokonał dystans 1968 km, a komputer pokładowy wskazywał, że w zbiorniku pozostało jeszcze paliwo umożliwiające przejechanie kolejnych 160 km. Łączny zasięg hybrydowej Klasy E z opcjonalnym, 80-litrowym bakiem może wynosić więc około 2129 km.

Trzeba przyznać, że w czasie podróży przez dwa kontynenty, cztery kraje i trzy strefy czasowe dziennikarz i jego zmiennik przyjęli oszczędny styl jazdy. Czasami jednak ich osiągnięcia niweczyły intensywne opady deszczu, wysokie temperatury, duże różnice w wysokości czy zakorkowane w godzinach szczytu ulice. Mimo to uzyskali oni średnie zużycie paliwa na poziomie około 3,1 l/100 km – znacznie niższe od deklarowanego przez producenta (3,8-4,1 l/100 km).

27-godzinna jazda dowodzi zatem nie tylko walorów praktycznych hybrydowego napędu Mercedes-Benz, ale i wykazuje, że wartości zużycia paliwa podawane przez niemiecką markę są osiągalne w codziennym użytkowaniu.

Mercedes E 300 BlueTEC Hybrid to nie tylko mały apetyt na paliwo, ale również spory temperament: zespół napędowy złożony z 4-cylindrowego turbodiesla o pojemności 2,1 litra (204 KM) oraz silnika elektrycznego (27 KM) zapewnia limuzynie przyspieszenie od zera do "setki" w 7,1 s i pozwala uzyskać prędkość maksymalną 242 km/h.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane