/  / Yaris idzie w górę

RANKING TOP 50 | Yaris idzie w górę

IBRM SAMAR|
null
© Toyota
null

Oto ranking 50 najbardziej popularnych "osobówek" na polskim rynku za sierpień 2014. Uwagę zwracają m.in. wysokie notowania Toyoty Yaris, która wskoczyła do pierwszej trójki liderów rynku.

Według metodologii stosowanej przez SAMAR, opartej na danych pochodzących z bazy CEP, w sierpniu polscy klienci zarejestrowali 20 063 nowych samochodów osobowych. To o około 6,3% więcej niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. W omawianej grupie pojazdów znajduje się jeszcze pewna coraz mniejsza grupa aut osobowych z homologacją ciężarową.

Na miejscu lidera wśród najczęściej wybieranych modeli osobowych nad Wisłą prym znów wiedzie Skoda Octavia, ale wbrew pozorom jej przewaga nad drugim w kolejności graczem – Volkswagenem Golfem – tym razem wcale nie jest tak wyraźna. "Czeszka" wypracowała bowiem wynik na poziomie 695 rejestracji, natomiast kompakt z Wolfsburga – 664.

Na miejscu trzecim jest natomiast Toyota Yaris. Wynik "japończyka" – 645 rejestracji. Warto podkreślić, że pozycja trzecia to jak na razie zdecydowanie najlepszy wynik Yarisa w bieżącym roku kalendarzowym.

Wielu potencjalnych klientów w Polsce zainteresuje zapewne gruntownie zmodernizowana wersja Toyoty Yaris, która weszła już w sprzedaży (patrz zdjęcie). Jej pojawienie się poprzedziła akcja promocyjna związana z wyprzedażą Yarisa sprzed liftingu. Nowa "Yariska" wyróżnia się z zewnątrz zdecydowanie bardziej drapieżnym wyglądem, nie brak jest też zmian w kabinie pasażerskiej. Ciekawe, czy w kolejnych miesiącach reprezentant Toyoty jeszcze poprawi swoje notowania i może podgryzie nawet samą Octavię?

Obok wspomnianej wyżej Octavii marka Skoda ma na sierpniowej liście TOP10 jeszcze dwóch swoich reprezentantów. Jest to kolejno Fabia, która zajmuje lokatę czwartą (626 egzemplarzy), oraz Rapid, który teraz jest siódmy (509 rejestracji). W przypadku tego ostatniego modelu ciekawa informacja jest taka, że jeszcze rok temu Rapid sklasyfikowany był dopiero na pozycji 26.

Z kolei Toyotę oprócz "Yariski" reprezentuje jeszcze Auris. Tym razem ten kompaktowy model zajął w zestawieniu sierpniowym miejsce ósme (468 rejestracji). Natomiast dokładnie rok wcześniej Aurisowi udało się wyprzedzić w statystykach miesięcznych nawet samą Octavię i Golfa, co wystarczyło do zdobycia pierwszego miejsca na polskim rynku.

W sierpniu 2014 pierwsza dziesiątka najczęściej rejestrowanych na polskim rynku nowych samochodów osobowych przedstawia się następująco (dodatkowo podano lokatę zajmowaną przez dany model w zestawieniu przygotowanym za sierpień 2013):
 1.  Skoda Octavia: 695 sztuk | 2. miejsce w roku 2013
 2.  Volkswagen Golf: 664 sztuk | 3. miejsce w roku 2013
 3.  Toyota Yaris: 645 sztuk | 7. miejsce w roku 2013
 4.  Skoda Fabia: 626 sztuk | 5. miejsce w roku 2013
 5.  Opel Astra: 584 sztuk | 8. miejsce w roku 2013
 6.  Ford Focus: 566 sztuk | 4. miejsce w roku 2013
 7.  Skoda Rapid: 509 sztuk | 26. miejsce w roku 2013
 8.  Toyota Auris: 468 sztuk | 1. miejsce w roku 2013
 9.  Opel Corsa: 416 sztuk | 12. miejsce w roku 2013
10.  Renault Clio: 408 sztuk | 6. miejsce w roku 2013

Te i inne aktualne dane dotyczące wyników polskiego rynku samochodowego znaleźć można w sekcji MOTOTRENDY | RANKING TOP50/TOP10 na stronie samar.pl (PATRZ TUTAJ). Statystyki aktualizowane są co miesiąc, wraz z pozyskaniem nowych danych.

Na samej górze strony po przejściu do zakładki MOTOTRENDY obok nazwy miesiąca (SIERPIEŃ 2014) znajduje się pole: TYP POJAZDÓW. Użytkownik może tu określić, czy dane rynkowe mają wyświetlać się jako wyniki rejestracji wyłącznie nowych samochodów osobowych w Polsce czy łącznie samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

IBRM Samar dopuszcza możliwość wykorzystania części prezentowanego powyżej materiału jedynie za podaniem źródła oraz aktywnego linku do tego materiału.


Autor: Rafał Żaglewski
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane