/  / Wyposażenie przydatne zimą

Wyposażenie przydatne zimą

Bemo Motors|
null
© Suzuki
null

Rozglądając się za nowym samochodem, najczęściej pod uwagę bierzemy tylko okres letni, dlatego nie wyobrażamy już sobie podróży bez klimatyzacji. Zimę przyjmujemy jako zło konieczne, które zmusza nas do wymiany opon i porannego skrobania szyb.

Na rynku znajduje się jednak wiele rozwiązań, które potrafią znacznie ułatwić poruszanie się autem w zimowej aurze. Wystarczy bliżej przyjrzeć się zazwyczaj bogatej liście wyposażenia dostępnych modeli.

Funkcjonalności, które do niedawna były zarezerwowane dla większych i bardziej luksusowych samochodów, coraz śmielej wkraczają do segmentu aut miejskich. Nieocenionym dodatkiem na zimowe dni są podgrzewane fotele, w które możemy wyposażyć już nawet Forda Fiestę. Mają one zasadniczą przewagę nad nawiewem powietrza: są podgrzewane elektrycznie, dzięki czemu już po kilku minutach od ich włączenia poczujemy przyjemne ciepło. Co więcej, żeby z nich skorzystać, nie musimy nawet uruchamiać silnika.

Każdy z nas, wychodząc zimą rano do pracy, zdaje sobie sprawę, że czeka go uciążliwa konieczność usunięcia warstwy śniegu i lodu z przedniej szyby auta. Jednak i tutaj może nas wesprzeć nowoczesna technologia, wykonując samodzielnie całą pracę.

"Podgrzewana przednia szyba Quickclear, w którą możemy wyposażyć np. Fiestę lub Focusa, przyjdzie nam w takiej sytuacji z pomocą. Po uruchomieniu niewidoczne elementy grzewcze umieszczone w szkle bardzo szybko usuną lód - tłumaczy Wojciech Kostka z Ford Bemo Motors w Poznaniu.

Zima oznacza też zdecydowanie krótszy dzień, przez co po pracy do domu docieramy często już po zmroku. Czy oznacza to, że do klatki schodowej czy drzwi musimy dojść w egipskich ciemnościach albo z latarką w ręku? Niekoniecznie.

"W Fordzie Fiesta możemy ustawić funkcję opóźnionego wyłączenia reflektorów, dzięki czemu przednie lampy będą nam oświetlać drogę do domu przez dodatkowe 30 sekund. Pozwoli to uniknąć dziur czy kałuż, zazwyczaj niewidocznych w ciemnościach - dodaje przedstawiciel Ford Bemo Motors.

Cztery zamiast dwóch
Kiedy nasze najczęstsze trasy biegną przez gorzej odśnieżone tereny, warto rozważyć wybór samochodu z napędem na wszystkie koła. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć „zakopania” się w białym puchu i błocie pośniegowym. Na tym polu Suzuki może zaoferować udoskonaloną technologię Allgrip, dostępną w SX4 S-Cross. System 4WD w omawianym modelu może pracować w czterech odmiennych trybach: Auto, Sport, Snow oraz Lock.

"Pierwszy z nich jest przeznaczony do jazdy w normalnych warunkach drogowych, w których napęd na wszystkie koła włącza się jedynie w razie wykrycia poślizgu. Drugi, idealny na kręte drogi, wykorzystuje zalety napędu 4WD w zależności od nacisku pedału przyspieszenia, sterując również momentem obrotowym silnika - mówi Żaneta Marchewka, kierownik sprzedaży w Suzuki Auto-Club w Poznaniu.

"Tryb Snow świetnie sprawdza się na zaśnieżonych drogach, napęd na obie osie jest w nim włączony na stałe, a system dostosowuje nad nim kontrolę w zależności od sposobu prowadzenia i przyspieszania. Natomiast tryb Lock pozwala wydostać auto z głębokiego śniegu, błota lub piachu, nieustannie przekazując wysoki moment obrotowy na koła tylnej osi".

I chociaż za wersję z napędem na obie osie trzeba zapłacić nieco więcej, to może się okazać, że korzyści takiego rozwiązania w pełni zrekompensują nam poniesione wydatki.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane