/  / Wymarzony samochód należy dokładnie sprawdzić

Wymarzony samochód należy dokładnie sprawdzić

DEKRA|
null
© gebrauchtwagenreport.com
null

Kto nie jest ostrożny podczas dokonywania zakupu używanego samochodu, ten może sporo stracić – ostrzega DEKRA, organizacja przeprowadzająca badania techniczne. Podczas dokonywania zakupu pojazdu od osoby prywatnej należy uważać szczególnie.

Powód: na osobach zawodowo trudniących się sprzedażą pojazdów spoczywa wynikająca z obowiązujących przepisów odpowiedzialność i najczęściej dają one gwarancję na sprzedawany produkt.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dokonywania zakupu od osoby prywatnej, gdzie transakcja odbywa się na zasadzie wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności. Wyrażając to w sposób bardziej zrozumiały: niewinnie brzmiąca formuła "zakupiono w oparciu o przeprowadzone oględziny" może oznaczać dla kupującego poważne koszty.

"Dla kupującego istotnym jest, aby możliwie dobrze się zabezpieczyć zanim złoży on swój podpis pod umową kupna/sprzedaży. Najlepiej zlecić przeprowadzenie specjalistycznego badania, obejmującego również jazdę próbną - radzi Ronald Hufnagel, ekspert ds. samochodów używanych w DEKRA.

Kto nie zna żadnego specjalisty z zakresu motoryzacji, który fachowo przejrzy wymarzony samochód, ten powinien zwrócić się po profesjonalną pomoc do warsztatu lub rzeczoznawcy.

Wcześniej można zapoznać się z informacjami zawartymi w aktualnym raporcie samochodów używanych DEKRA (patrz TUTAJ), który został przygotowany na podstawie przeprowadzonych 11 milionów badań technicznych pojazdów w Niemczech.

W raporcie ujęto charakterystyczne usterki i słabe punkty występujące w konkretnych pojazdach. Opracowanie jest dostępne także w formie aplikacji na smartfona.

"Koszty napraw będące następstwem stwierdzonych usterek są często bardzo wysokie, gdy klimatyzacja, system nawigacji, systemy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie pojazdu albo układy elektryczne odpowiedzialne za komfort w pojeździe nie działają w sposób prawidłowy - ostrzega Hufnagel.

Z tego powodu należy starannie skontrolować np. układ klimatyzacji, nawigację, podnośniki szyb, a także zwrócić uwagę na świecące się kontrolki, a przy okazji jazdy próbnej zlecić wykonanie odczytu błędów i w oparciu o rachunki z warsztatu dokładnie przyjrzeć się historii przeprowadzonych napraw.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane