/  / Własny samochód – Kaprys czy konieczność?

Własny samochód – Kaprys czy konieczność?

null
© ARBO
null

O potrzebie posiadania własnego auta szczególnie często mówią właściciele samochodów oraz przedstawiciele pokolenia Y. Natomiast o zachciance częściej wspominają osoby poniżej 25-ego roku życia.

Takie i inne wnioski płyną z lektury badania "Mobilność w oczach Polaków" przeprowadzonego dla Volkswagen Financial Services. Respondenci częściej uważają, że samochód jest im niezbędny do wywiązywania się z obowiązków i sprawnego funkcjonowania, rzadziej – że jest ich kaprysem.

"Tylko niecała połowa (48%) z ankietowanych kierowców w badaniu dla VWFS w posiadaniu samochodu podkreśla potrzebę wywiązywania się z obowiązków i sprawnego funkcjonowania, ale tylko jedna czwarta mówi o tym podkreślając poczucie przymusu i konieczności. Za to o radości i zadowoleniu z komfortu i wygody mówi blisko 90% właścicieli aut i przede wszystkim milenialsi (95% z nich deklaruje, że chciałoby mieć samochód). To ciekawa obserwacja, gdyż to właśnie generacja Y (urodzonych z początkiem lat 80-tych) uważana jest za symbol młodości, zdolności, ale i nielojalności. Czyżby służbowy samochód był neutralizatorem tej ostatniej pokoleniowej cechy? - mówi dr Leszek Mellibruda, psycholog biznesu.

Kierowcy łączą samochód z komfortem i wygodą
Dla 3/4 respondentów samochód to w znacznym stopniu komfort oraz wygoda. Nieco ponad 2/3 uczestników badania zrealizowanego dla VWFS silnie wiąże auto ze swobodą i niezależnością. Komfort i wygoda łączone są z samochodem przez 86% posiadaczy aut i 67% osób nie posiadających prawa jazdy.

Połowa kierowców postrzega posiadanie samochodu jako swoje marzenie – podobne postawy wykazuje zaledwie 30% nie posiadających prawa jazdy. W poszczególnych grupach wiekowych o własnym aucie marzą przede wszystkim 26-35-latkowie. Co ciekawe, w najmniejszym stopniu jako "swoje marzenie" samochód określają osoby przed 25. rokiem życia.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane