/  / Włącz migacz, bo może być mandat

Włącz migacz, bo może być mandat

SJR|
null
© Renault
null

Policja – za zapominanie o włączeniu kierunkowskazu bądź jego celowe nieużywanie podczas skręcania lub wyprzedzania – ma prawo ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.

Według "Europejskiego barometru odpowiedzialnej jazdy 2015", aż 44% polskich kierowców zapomina włączyć kierunkowskaz przed wyprzedzaniem lub skrętem. Tymczasem to niezbędny element bezpiecznej jazdy, dzięki któremu informujemy innych uczestników ruchu o zamierzonych manewrach.

Znajdź czas na sygnał
"Kierunkowskazów używamy zawsze wtedy, kiedy chcemy zasygnalizować innym uczestnikom ruchu wykonywany manewr – przede wszystkim zmianę pasa ruchu, wyprzedzanie czy omijanie. Każdy manewr powinien być przez kierowcę przewidziany i zaplanowany. Wówczas ma wystarczająco dużo czasu, aby zasygnalizować go innym – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W lecie, kiedy na ulice wyjeżdża dużo więcej rowerzystów, kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, aby sygnalizować innym uczestnikom ruchu zamiar ominięcia cyklisty znajdującego się na tym samym pasie ruchu. Używanie w takich sytuacjach kierunkowskazów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uniknąć kolizji.

Martwy punkt
Kierunkowskazów należy używać także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie dla skręcających, czy kiedy w pobliżu nie widzimy innych samochodów. Sygnalizowanie działań może także uchronić przed kolizją w przypadku, gdy inne auto znajduje się w tzw. martwym polu, czyli jest niewidoczne.

"Włączając kierunkowskaz mamy pewność, że nawet jeśli nie zauważymy w lusterku zbliżającego się pojazdu, to informujemy kierowcę o naszym zamiarze, dzięki czemu zdąży odpowiednio zareagować: zwolni, użyje sygnału dźwiękowego, by nas ostrzec i zaznaczyć swoją obecność - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Odpowiedni moment
Manewr należy zasygnalizować w odpowiednim momencie. Gdy włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie, możemy zmylić i wprowadzić w błąd innych użytkowników ruchu. Jeśli natomiast zasygnalizujemy manewr zbyt późno, to nie zostawimy kierowcom czasu na dostosowanie jazdy do tego, co dzieje się na drodze.

Obie sytuacje są równie niebezpieczne. Odpowiednie używanie kierunkowskazów poprawia płynność ruchu i bezpieczeństwo, a także pozwala uniknąć zatorów i nieporozumień na drodze.

Podczas skrętu lub wyprzedzania zapominanie o włączeniu kierunkowskazu bądź jego celowe nieużywanie może doprowadzić do kolizji. Policja ma prawo ukarać takiego kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane