/  / Więcej światła

Więcej światła

Renault|
null
null

Zmiana czasu na letni, która nastąpi z 29 na 30 marca br. zabierze nam godzinę snu. Badania pokazują, że w poniedziałki po zmianie czasu jest więcej wypadków niż tego samego dnia tydzień wcześniej. Jednocześnie, zgodnie z ideą zmiany czasu, ma ona spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego – jedna godzina więcej tego światła wieczorem może zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

W czasie pierwszych dni po zmianie czasu na letni wiele osób odczuwa zmęczenie i większą senność. Warto zadbać w tym czasie o więcej odpoczynku, chodzić wcześniej spać, a nawet zrezygnować z prowadzenia auta jeżeli zauważamy, że zmęczenie jest tak odczuwalne, że może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Oznaki zmęczenia, które powinny powstrzymać kierowcę przed kontynuowaniem jazdy to m.in. mrużenie oczu i trudności z ich pełnym otwarciem, problem z odtworzeniem ostatnich kilku minut podróży, bezwiedne wjechanie na sąsiedni pas ruchu. W wypadkach spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem ryzyko śmierci i obrażeń może być większe ze względu na zupełny brak reakcji w sytuacji zagrożenia. Na przykład kierowcy nie hamują i uderzają w przeszkodę lub innego uczestnika ruchu z dużą prędkością – ostrzega Zbigniew Weseli.

Jednocześnie dzięki temu, że zyskujemy godzinę więcej światła dziennego wieczorem łatwiej jest dostrzec pieszego na drodze. Dotyczy to zarówno przejść dla pieszych, jak i sytuacji, gdy pieszy wtargnie niespodziewanie na drogę – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane