/  / W razie wypadku liczy się szybkość

W razie wypadku liczy się szybkość

DEKRA Info|

Gdy dochodzi do wypadku, przede wszystkim liczy się szybka pomoc. Tylko w taki sposób ranni mogą uzyskać szybki ratunek, a utrudnienia w ruchu mogą zostać zminimalizowane dzięki sprawnemu uprzątnięciu miejsca zdarzenia.

Rzeczoznawcy DEKRA przypominają, ze kierowcy samochodów są zobowiązani do umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdom służb, które posiadają włączone niebieskie światło i sygnał dźwiękowy. Dlatego na jezdniach wyposażonych w jeden pas ruchu dla każdego kierunku ruchu należy patrzeć, z którego kierunku nadjeżdża pojazd uprzywilejowany i zastanowić się, w jaki sposób najlepiej można umożliwić jego przejazd.

Zatrzymanie się przy prawej krawędzi jezdni ma sens tylko wtedy, gdy pozostała szerokość jezdni jest wystarczająca dla swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego. Często najlepszym rozwiązaniem jest dalsza płynna jazda do miejsca, gdzie możliwe jest swobodne wymijanie.

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku pojazdy muszą zostawić wolną ścieżkę pośrodku drogi dla pojazdów uprzywilejowanych.

W przypadku, gdy mamy więcej niż dwa pasy ruchu dla jednego kierunku ruchu między skrajnym pasem z lewej strony i pasem z nim graniczącym, należy pozostawić wolną drogę przejazdu. Ponadto zaleca się, aby w przypadku tworzenia się korków wcześniej stworzyć drogę przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych, aby ratownicy nie musieli czekać.

Uwaga! Zawsze należy pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się jednego pojazdu uprzywilejowanego często podążają za nim kolejne.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane