/  / W długi weekend majowy będzie tłok na drogach

W długi weekend majowy będzie tłok na drogach

SJR|
null
© Renault
null

Na majówkę wielu kierowców wybierze się ze swoimi rodzinami. Zanim jednak wsiądziemy do samochodu, odpowiednio zaplanujmy podróż i przygotujmy się do niej. Będzie wówczas mniej nerwów.

Wyjeżdżając na drogi zwracajmy szczególną uwagę na motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych. Zaplanujmy swoją podróż i w trosce o bezpieczeństwo utrzymujmy prędkość zgodną z przepisami. Jako przestrogę warto przypomnieć, że w ubiegłym roku policja zanotowała na naszych drogach 310 wypadków – zginęło wówczas 30 osób, a 408 zostało rannych.

Planowanie podróży
Zaplanujmy swój wyjazd o takich porach, o których możemy spodziewać się mniejszego ruchu. Powrotu nie odkładajmy zaś na ostatnią chwilę. Tym sposobem unikniemy spędzenia w podróży znacznie więcej czasu niż to konieczne, stojąc w korkach i niejednokrotnie po zmroku. Wówczas skutkuje to zdenerwowaniem, zmęczeniem, a w konsekwencji – ze zmniejszeniem uwagi i dekoncentracją u kierowcy.

"Warto pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Dlatego planując trasę uwzględnijmy regularne postoje i przynajmniej raz na dwie godziny zróbmy sobie 15-minutową przerwę - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. "Pamiętajmy, żeby podczas trasy i bezpośrednio przed nią nie spożywać obfitych posiłków, ponieważ wzmagają one uczucie senności".

Nie rozpraszaj się
"Przede wszystkim unikajmy korzystania z telefonów komórkowych w trakcie prowadzenia samochodu, a także nie wykonujmy innych czynności, które odwracają naszą uwagę od sytuacji na drodze - przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Zwłaszcza, gdy na drogach w tym okresie pojawia się dużo motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. Nie zapominajmy wówczas o zachowaniu odpowiedniej odległości od nich.

Po co tak szybko?
Każdy kierowca powinien pamiętać, że główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Im lepsze warunki pogodowe, tym niebezpieczniej na drogach.

Co roku, najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach, ponieważ kierowcy czują w takich sytuacjach większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje i pasażerów zdejmijmy nogę z gazu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane