/  / VW: Nowa technologia sterowania głosem

VW: Nowa technologia sterowania głosem

null
© Volkswagen
null

System rozpoznawania głosu do sterowania nawigacją, odbiornikiem radiowym, odtwarzaczem multimedialnym oraz zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Wygodna obsługa także w języku polskim

Radio samochodowe można obsługiwać na różne sposoby – korzystając z tradycyjnych przycisków i pokręteł, ekranu dotykowego czy wielofunkcyjnej kierownicy. Do obsługi można również użyć własnego głosu, by nie odrywać rąk od kierownicy i skupić uwagę wyłącznie na śledzeniu sytuacji na drodze.

Samo sterowanie głosowe to jednak nie wszystko. Istotne jest również, by korzystanie z funkcji było łatwe i intuicyjne, a użytkownik nie był zmuszony do zapamiętania trudnych komend. Stąd nowe rozwiązanie w systemach multimedialnych Volkswagena, gdzie przewidziano możliwość sterowania głosem.

By na przykład wprowadzić adres do nawigacji, wystarczy od razu wypowiedzieć nazwę miasta, ulicę oraz numer. System rozpoznaje nawet trudne do wymówienia nazwy polskich miejscowości. W przypadku, gdy w kraju występuje kilka miast o takiej samej nazwie, na wyświetlaczu pojawi się lista, z której łatwo wybrać właściwą lokalizację.

W każdej chwili można poznać szczegółowe informacje na temat trasy (odległość, godzina przyjazdu, pozostały czas podróży) i to bez potrzeby spoglądania na ekran nawigacji. Można je wysłuchać wypowiadając komendę „informacja o drodze przejazdu”. A gdy konieczna jest przerwa na odpoczynek czy posiłek, wystarczy powiedzieć „następny parking” albo „szukaj restauracji”.

Namierzenie stacji benzynowej jest równie łatwe („szukaj stacji paliw”). Nawigacja w Volkswagenie wyszukuje poszczególne placówki uwzględniając rodzaj paliwa (w tym LPG oraz gaz ziemny). Umie odnajdywać również stacje określonych sieci według nazwy.

Rozpoznawanie głosu odbywa się nie tylko na postoju, ale także w trakcie jazdy. Czułość mikrofonów jest tak dobrana, by mówić spokojnym tonem bez potrzeby podnoszenia głosu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane