/  / Volvo XC90 nadal w formie

Volvo XC90 nadal w formie

null
© Volvo
null

Może i Volvo XC90 uchodzi już za konstrukcję nieco leciwą, jednak jego mocną stroną był i jest wysoki stopień bezpieczeństwa pasażerów. Można zakładać, że wraz z premierą nowego XC90 poprzeczka zostanie podniesiona jeszcze wyżej.

Volvo XC90 to konstrukcja już niemłoda. Jednym z priorytetów podczas projektowania tego samochodu była nie tylko chęć zaoferowania klientom auta o dużym komforcie jazdy i obszernym nadwoziu, ale również takiego, które gwarantować będzie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas podróży.

W momencie swojej premiery w roku 2002 Volvo XC90 miało na pokładzie kilka unikalnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa. Jednym z nich było rozwiązanie przeciwdziałające przewróceniu pojazdu na bok – to dość powszechna przypadłość starszych modeli w segmencie SUV. W swoim aucie Szwedzi zastosowali żyroskopowy układ stabilizacji przechyłów (RSC), który w aktywny sposób zapobiega przewróceniu samochodu. W krytycznej sytuacji układ powoduje ograniczenie chwilowej mocy silnika oraz odpowiednie przyhamowanie jednego lub większej liczby kół w celu ustabilizowania auta.

Gdy zaś dojdzie do przewrócenia samochodu, jego pasażerowie są chronieni przez wewnętrzne elementy bezpieczeństwa biernego, takie jak pasy bezpieczeństwa z napinaczami i kurtyny powietrzne. Ponadto chroniąca pasażerów niezwykle sztywna klatka bezpieczeństwa do minimum ogranicza ryzyko deformacji kabiny.


Czas leci, a Volvo XC90 nadal trzyma wysoką formę. Wystarczy wspomnieć, że amerykański instytut IIHS nadal uznaje szwedzkiego SUV-a za jeden z najbezpieczniejszych samochodów na rynku (rekomendacja "Top Safety Pick+ 2014").

Podczas jesiennej moto-wystawy w Paryżu Szwedzi zaprezentują XC90 drugiej generacji. Z informacji, które już posiadamy, wiadomo, że wraz z nowym Volvo zadebiutują na rynku dwa kolejne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo jazdy. Będzie to aktywacja systemów bezpieczeństwa tuż przed niezamierzonym opuszczeniem drogi ("Run-off Road Protection"), a także system zapobiegający kolizji czołowej ("Auto Brake at Intersections").

Więcej na temat systemów bezpieczeństwa w nowym Volvo XC90 przeczytać można TUTAJ.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane