/  / Volvo "połączone" z rowerzystą

Volvo "połączone" z rowerzystą

null
© Volvo
null

Volvo opracowało system detekcji rowerzystów, składający się m.in. z kasku wyposażonego w nadajnik. Samochód automatycznie zahamuje, jeśli jego system wykryje ryzyko potrącenia rowerzysty.

W krajach skandynawskich, ale także w Niemczech czy Holandii, rowery używane są nie tylko rekreacyjnie, ale jako zwykły, popularny środek transportu. Mimo, że w Polsce ten sposób komunikacji jest mniej popularny, w roku ubiegłym na naszych drogach zginęło 317 osób. Volvo – chcąc zmienić te niepokojące statystyki – stworzyło specjalny system bezpieczeństwa, angażując w ten projekt producenta kasków POC oraz koncern telekomunikacyjny Ericsson.

Szwedzka marka opracowała technologię, dzięki której samochód będzie komunikował się z systemem zamontowanym w specjalnym kasku rowerowym. Pozwoli to na wzajemne wczesne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji drogowych. Już wcześniej samochody z systemem City Safety zostały wyposażone w funkcję CDS (Cyclist Detection System), która dzięki zamontowanym czujnikom może wykrywać rowerzystów.

Aby technologia zadziałała poprawnie, rower musi być wyposażony w czerwone światło odblaskowe, a różnica prędkości między samochodem i rowerem nie może przekroczyć wartości krytycznej.


Różne pojazdy, jedna komunikacja
Aby korzystać z nowej technologii, rowerzysta oprócz posiadania specjalnego kasku musi jedynie zainstalować w smartfonie jedną z aplikacji treningowych, np. Strava, która będzie określać jego lokalizację. Z kolei położenie samochodu Volvo będzie zapisywane w internetowej chmurze, stworzonej przez firmę Ericsson. Stąd też Volvo będzie czerpać informacje o zbliżającym się rowerzyście.

Jeśli system wykryje ryzyko kolizji, obaj użytkownicy ruchu zostaną o tym zaalarmowani. Kierowcy samochodu wyświetli się ostrzeżenie na wyświetlaczu HUD na przedniej szybie. Rowerzysta zostanie natomiast zaalarmowany za pomocą sygnałów świetlnych, emitowanych przez urządzenie umieszczone w kasku.

Nowy system bezpieczeństwa zostanie zaprezentowany w trakcie targów Consumer Electronics Show 2015, które odbędą się 6-9 stycznia w Las Vegas.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane