/  / Volvo na Verva Street Racing 2016

Volvo na Verva Street Racing 2016

null
© Volvo
null

Już niebawem na błoniach PGE Narodowego rusza wielka impreza motoryzacyjna. Wśród atrakcji m.in. sportowe Volvo S60 Polestar oraz nowiutkie Volvo S90 i V90.

Do niedawna Volvo było mało aktywne w sportach motorowych. Ta przerwa trwała od początku lat 90-tych, kiedy w serii BTCC można było oglądać modele 850, które zadziwiały nie tylko swoimi osiągami, ale także sylwetką typu kombi. Auta z takim nadwoziem można było spotkać w boksach technicznych, a nie na torze wyścigowym. To był ciekawy epizod, ale po nim nastała wieloletnia cisza…

Wszystko się zmieniło za sprawą firmy Polestar, która przez lata pozostawała nadwornym tunerem Volvo. Aby udowodnić swoje możliwości, ta niewielka spółka zbudowała kilka lat temu model C30 Polestar o mocy 405 KM. Niedługo później powstał S60 Polestar o mocy 508 koni.

Po serii projektów, które można było podziwiać, ale które nie były dostępne dla zwykłych klientów, nadszedł czas, aby tchnąć sportowego ducha w modele seryjne. Polestar przygotował zatem oprogramowanie, którym można było poprawić osiągi wielu modeli z oferty Volvo, także z silnikami Diesla. Następnie Polestar przerobił S60 i V60. Szereg modyfikacji sprawił, że osiągi samochodu zmieniły się nie do poznania. Podobnie jak zachowanie podczas pokonywania zakrętów.

Od niedawna Polestar oferuje także pakiety mechaniczne do XC60 czy V40. Obejmują one m.in. felgi, zawieszenie, wydech, oprogramowanie i spojlery. Centrala Volvo zaznacza, że to dopiero początek wspólnej współpracy.

Na błoniach stadionu PGE Narodowego będzie można zobaczyć model S60 Polestar w jego najnowszej odsłonie. Auto o mocy 367 KM osiąga setkę w 4,7 sekundy, a prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Samochód ma wydajny układ hamulcowy z sześciotłoczkowymi zaciskami, napęd na cztery koła, ośmiostopniową skrzynię biegów i wiele sportowych akcentów.

Podczas VSR 2016 zobaczymy także modele S90 i V90. Te mierzące niemal 5 metrów długości pojazdy nie są wprawdzie modelami sportowymi, jednak w konstrukcji ich zawieszenia i charakterystyce prowadzenia wyraźnie czuć powiew dynamiki i nowego ducha.

Jeszcze jedną atrakcją będzie Volvo P1800 S. To auto ma wygląd sugerujący wysokie osiągi, ale nigdy w annałach sportu motorowego nie zapisało się złotymi zgłoskami. Dokonało jednak innego wyczynu. To właśnie do P1800 należy bowiem rekord Guinnessa w kategorii najdłuższy udokumentowany przebieg – zbliża się do 5 milionów kilometrów.

Verva Street Racing startuje 17 września od godziny 12:00. Wstęp wolny.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane