/  / Vision Mercedes-Maybach 6, czyli bardzo długie coupe

Vision Mercedes-Maybach 6, czyli bardzo długie coupe

null
© Daimler AG
null

Koncept niemieckiej marki zaprojektowano z rozmachem. Auto ma blisko 6 metrów długości, unoszone do góry drzwi oraz atrapę chłodnicy o wzorze inspirowanym prążkowanym garniturem.

Vision Mercedes-Maybach 6 dysponuje napędem elektrycznym, który składa się z czterech kompaktowych silników synchronicznych z magnesami trwałymi. Moc układu napędowego, który jest obecnie opracowywany pod kątem produkcji seryjnej, wynosi 750 koni mechanicznych. Płaski akumulator pod podłogą ma pojemność około 80 kWh.

Limuzyna przyspiesza do setki w czasie poniżej 4 sekund, zaś ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna to 250 km/h. Jak podaje producent, zasięg w cyklu pomiarowym NEDC przekracza 500 km, jednak w trybie szybkiego "tankowania" wystarcza 5 minut, aby zgromadzić energię pozwalającą na pokonanie jeszcze około 100 km.

Coś z garnituru, coś z luksusowego jachtu
Mierzący na długość 5700 mm Vision Mercedes-Maybach 6 to próba stworzenia bardzo luksusowego coupe z układem siedzeń 2+2. W projekcie nadwozia uwagę zwraca długa maska silnika, nisko poprowadzona linia dachu oraz cofnięta kabina – elementy nawiązujące do coupe z okresu przedwojennego.Jedną z wizytówek niemieckiego coupe są unoszone do góry drzwi typu Gullwing. Lusterka zewnętrzne zaprojektowano jako kamery, a ich obudowy kształtem przypominają skrzydła. Ciekawie prezentuje się ponadto wydłużony i zaokrąglony tył samochodu. W zamyśle projektantów ten element karoserii przywodzić ma na myśl kadłub luksusowego jachtu.

Z przodu wzrok przykuwa natomiast osłona chłodnicy z pionowymi poprzeczkami – podobno za inspirację do zaprojektowania tego elementu posłużył stylistom prążkowany garnitur.

Trafi do produkcji?
W prasie motoryzacyjnej już słychać plotki, że wersja seryjna stworzona na bazie Vision Mercedes-Maybach 6 trafi do produkcji. A stać się to ma podobno w roku przyszłym. Dzięki nowemu coupe Daimler AG chce bowiem powalczyć o klientów w segmencie superluksusowych aut sportowych z modelem Rolls-Royce Wraith na czele.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane