/  / Van BMW z napędem 4x4

CENY | Van BMW z napędem 4x4

null
© BMW
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Na niecałe 154 000 złotych wyceniono na polskim rynku najtańszą wersję modelu BMW 2 Active Tourer, która oferuje napęd na cztery koła xDrive.

BMW serii 2 Active Tourer – pomimo krótkiej jeszcze kariery rynkowej – już tworzy kolejny rozdział w historii niemieckiej marki. I to z dwóch powodów. Mamy tu bowiem do czynienia z pierwszym autem o nadwoziu typu minivan w całej gamie marki. Wart odnotowania jest też fakt, że Active Tourer to również pierwszy model BMW z bazowym napędem trafiającym na koła przednie.

Teraz dwie topowe wersje silnikowe – BMW 225i xDrive Active Tourer oraz BMW 220d xDrive Active Tourer – dostępne są z napędem na cztery koła. Zastosowana tu seryjnie skrzynia biegów to 8-stopniowy "automat" Steptronic.

Siła napędowa jest odprowadzana w tym układzie od przedniej do tylnej osi za pośrednictwem przekładni kątowej wbudowanej w przedni mechanizm różnicowy oraz wydrążony wał. Wał doprowadza napęd do centralnego elementu – elektrohydraulicznego sprzęgła wielopłytkowego, zamontowanego we wnętrzu tylnej osi. Umożliwia ono zmienny rozdział napędu między osie dzięki elektronicznie sterowanej pompie hydraulicznej, także zamontowanej na osi tylnej.

Cennik BMW 2 Active Tourer

O sposobie rozdzielania napędu i jego zakresie decyduje nieprzerwana analiza warunków przez system DSC, który wydaje odpowiednie polecenia sterownikowi pompy.

W codziennym użytkowaniu napęd na cztery koła jest zwykle niepotrzebny. Wówczas zawór odłącza pompę, a system jest bezciśnieniowy; jeśli jednak pojawi się konieczność dołączenia napędu osi tylnej, odbywa się to w ułamku sekundy dzięki wstępnemu naprężeniu sprężyny zaworu.

Dołączenie napędu odbywa się w sposób niezauważalny dla kierowcy. Podobnie jest z jego odłączeniem, kiedy np. wspólny napęd wszystkich kół może przyczyniać się do pogorszenia parametrów jezdnych (np. podczas awaryjnego hamowania).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane