/  / Używany z pewnego źródła

Używany z pewnego źródła

Magazyn FLEET (4/2015) |
null
© Magazyn FLEET
null

Przedsiębiorcy mają ogromny wybór przy zakupie nowego auta – zarówno pod względem modelu, jak i jego finansowania. Zakup używanego samochodu wciąż wzbudza wiele kontrowersji, jednak istnieją możliwości nabycia sprawdzonego pojazdu w przystępnej cenie.

Chyba każdy rozważał taką transakcję – czy to ze względu na koszty, czy w celach kolekcjonerskich. Zwłaszcza ludzie młodzi szukają swoich pierwszych czterech kółek bardziej w komisach i na aukcjach niż w salonach. Jednocześnie zakup auta używanego wciąż wzbudza sporo kontrowersji. Któż bowiem nie słyszał legendarnych opowieści o Mirkach – handlarzach, co to sprzedają dopieszczone cacka, którymi "stary Niemiec do kościoła jeździł". Niejednokrotnie życie weryfikowało potem zarówno ubarwione opisy sprzedawanych egzemplarzy, jak i deklarowany niski przebieg.

"Pojazdy pochodzące z własnych flot renomowanych firm leasingowych wyróżniają się na rynku wtórnym takimi elementami jak pełna historia od momentu zakupu w sieci dealerskiej, poprzez serwisowanie, naprawy mechaniczne lub blacharsko-lakiernicze, aż po prawdziwy przebieg kilometrów, co jak wiemy jest największą bolączką poszukujących auta na rynku wtórnym - potwierdza to zjawisko Rafał Romaldowski, kierownik działu ubezpieczeń i sprzedaży samochodów używanych w Alphabet Polska.

Oczywiście, nie można generalizować. Handlarz handlarzowi nierówny, tak samo wiele komisów dba o opinię zszarganą przez nieuczciwych sprzedawców. To jednak wciąż za mało dla przedsiębiorców, którzy w trakcie poszukiwań koncentrują się głównie na kilkuletnich modelach o potwierdzonym przebiegu remontów i usterek. Dlatego też dla firm szukających sprawdzonych aut o określonych parametrach w korzystnych cenach pozostaje jedno wyjście – auta poleasingowe.

"Samochody pokontraktowe to samochody z pewnego źródła, z polskiego salonu, z udokumentowanym przebiegiem, znaną historią serwisową oraz znaną historią napraw blacharsko-lakierniczych - wylicza Daniel Śliwiński, koordynator zespołu remarketingu Volkswagen Leasing. "Polscy użytkownicy poszukują lepiej wyposażonych pojazdów np. w nawigację, automatyczną klimatyzację i stawiają na bezpieczeństwo: dodatkowe poduszki powietrzne czy napęd 4x4".

Celowo wspomniano powyżej o parametrach, gdyż jest to podstawowy atut samochodów poleasingowych nad tymi kupionymi w komisach. Powodem jest ich pochodzenie. Podczas gdy komisy sprzedają pojedyncze sztuki aut pochodzących od prywatnych właścicieli, to samochody poleasingowe spędziły lata swej świetności w firmach. Ponieważ modele pochodzą z kilku poprzednich roczników, jest większa szansa, że znajdziemy auto z interesującym nas wyposażeniem czy rodzajem silnika.

Potwierdza to Elżbieta Żychowicz, kierownik działu sprzedaży samochodów używanych w firmie Carefleet: "Biorąc pod uwagę dużą liczbę dostępnych pojazdów, każdy z ich nabywców jest w stanie dokonać wyboru samochodu co do wersji, typu silnika, wyposażenia, przebiegu etc. najlepiej spełniającego jego oczekiwania. Auta pokontraktowe mają udokumentowaną historię napraw mechanicznych oraz blacharsko-lakierniczych wykonanych w sprawdzonych serwisach, co przekłada się na jakość wykonanych czynności. Samochody te mają pewny przebieg, co stanowi ich dodatkowy atut".

Także w przypadku aut poleasingowych, za jeden z najważniejszych atutów uznawany jest niski przebieg. Jest on jednak dokładnie udokumentowany: "Parametrem decydującym o poziomie zainteresowania jest przebieg samochodu ‒ im mniejszy, tym lepiej. Ciekawe jest to, że przy niskim przebiegu u części klientów rocznik auta schodzi na drugi plan - potwierdza Marcin Górski, kierownik działu sprzedaży samochodów używanych, LeasePlan Fleet Management Polska.

Przebieg to jednak nie wszystko. Zanim klient zacznie zastanawiać się nad stanem faktycznym auta, musi wybrać interesujący typ.

"Jeśli chodzi o rodzaj nadwozia używanych samochodów sprzedawanych w LeasePlan Polska, to najpopularniejsze jest kombi, które może doskonale spełniać funkcję samochodu rodzinnego. Zauważamy, że rosnącą popularnością cieszą się małe crossovery oraz SUV-y - mówi Marcin Górski z LeasePlan. "Natomiast biorąc pod uwagę rodzaj silnika, obserwujemy, że na popularności mocno zaczynają zyskiwać samochody napędzane silnikami benzynowymi, co może być związane z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi tychże samochodów".

Skoro wiemy już, jaki typ samochodu i z jakim silnikiem nas interesuje, czas zawęzić poszukiwania do konkretnych marek i modeli. Aczkolwiek w zależności od upodobań powyższa kolejność może być zupełnie inna. Decyduje o tym zarówno przywiązanie do danego producenta, jak i – oczywiście – cena.

"W zakresie preferowanych przez klientów marek czy modeli obserwuję odzwierciedlenie obiegowych opinii na temat samochodów poszczególnych marek dostępnych w naszym kraju. Z jednej strony opinią o bezawaryjności cieszą się marki japońskie jak Toyota czy Honda, gdzie klient ma świadomość, że za taką jakość będzie musiał zapłacić odpowiednio więcej. Z drugiej zaś strony sporą popularnością cieszy się Skoda, która z racji niskich kosztów eksploatacji ma szerokie grono zwolenników - tłumaczy to zjawisko Elżbieta Żychowicz z Carefleet.

Z kolei według Marcina Górskiego klienci zwracają najbardziej szczególną uwagę na inną, najbardziej podstawową kwestię: "Wśród naszych stałych odbiorców samochodów pokontraktowych największym zainteresowaniem cieszą się samochody bezwypadkowe lub takie, które uczestniczyły w małej liczbie kolizji/wypadków drogowych i nie były one poważne - przyznaje przedstawiciel LeasePlan.

Przyjmijmy, że wszystkie powyższe argumenty nas przekonały i zamierzamy kupić auto poleasingowe. Jak taka transakcja wygląda w praktyce? Większość – jeżeli nie wszystkie – firm sprzedających auta poleasingowe korzysta z dwóch kanałów. W dobie internetu największą popularnością cieszą się aukcje i ogłoszenia on-line. Oprócz tego istnieje możliwość zakupu w stałym punkcie sprzedaży.

Oczywiście, nikt nie chce kupować kota w worku. Dlatego też – pomimo pełnej dokumentacji – każdy pojazd można przed podpisaniem umowy obejrzeć. Czy mamy zatem do czynienia z zanikaniem tradycyjnych komisów?

"Z pewnością możemy powiedzieć, że możliwość zakupu auta przez internet odgrywa niebagatelną rolę w stopniowym marginalizowaniu tradycyjnych miejsc handlu samochodami - potwierdza Rafał Romaldowski z Alphabet. "Rynek sprzedaży aut używanych w sieci rozwija się bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich lat. Wyspecjalizowane portale internetowe sukcesywnie uzupełniają swoją ofertę dla sprzedawców o dodatkowe usługi, co przekłada się na rosnące dotarcie do coraz większego grona potencjalnych klientów".

Podobne prognozy prezentuje Marcin Górski z firmy LeasePlan: "Prognozy dla branży są bardzo optymistyczne. Trend wzrostowy, który zaobserwować można już od kilku lat, powinien się utrzymać. Firmy tworzą specjalne działy dedykowane samochodom poleasingowym, a także skupiają się na komunikacji możliwości zakupu takich aut np. poprzez strony www".

"To odpowiedź na systematycznie wzrastające zapotrzebowanie rynku. Coraz więcej przedsiębiorców i osób indywidualnych jest zainteresowanych takimi pojazdami, dlatego też firmy coraz aktywniej oraz precyzyjniej działają w obrębie sprzedaży samochodów po wynajmie - tłumaczy Marcin Górski.

Zakup samochodów poleasingowych to rozwiązanie nie tylko dla dużych firm. Z ofert korzystają coraz częściej zarówno drobni handlarze, jak i właściciele komisów. Istnieje także możliwość zakupu wymarzonych czterech kółek przez osobę prywatną.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane