/  / Użytkowe z usterkami

Użytkowe z usterkami

null
© GTÜ
null

Po niemieckich drogach porusza się mnóstwo samochodów użytkowych, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia – alarmuje organizacja rzeczoznawców GTU.

Niemiecka organizacja rzeczoznawców wzięła pod lupę samochody użytkowe o DMC do 7,5 tony. Na podstawie wyników obowiązkowych badań technicznych przeprowadzonych w placówkach GTU za rok 2013 okazało się, że prawie połowa pojazdów ma usterki. W 27,3% przypadków stwierdzono wady, które kwalifikują się jako poważne lub nawet zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zdaniem przedstawicieli GTU, przyczyną takiego stanu rzeczy na rynku niemieckim jest przede wszystkim intensywna eksploatacja oraz często niewłaściwe serwisowanie. Najwięcej zastrzeżeń diagności mieli do stanu oświetlenia i elektryki (27,2%), a także do pracy układu wydechowego i hamulcowego (odpowiednio 13,5% oraz 13,2%).

W opracowaniu GTU zwraca się uwagę na jeszcze jeden aspekt – o ile w przypadku modeli użytkowych w wieku do maksymalnie trzech lat współczynnik usterkowości wynosi "tylko" 40/100, o tyle w przypadku samochodów powyżej 9 lat wartość ta rośnie do średnio 162 usterek w przeliczeniu na 100 egzemplarzy.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane