/  / Uwaga, auto jadące pod prąd!

Uwaga, auto jadące pod prąd!

Bosch|
null
null

Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, na których kłębowiska wjazdów, zjazdów i rozjazdów są w stanie zmylić nawet doświadczonego kierowcę. Często skutki takiego błędu są tragiczne nie tylko dla sprawcy. Dlatego tak istotne jest, by pozostali kierowcy jak najszybciej otrzymali informację o zagrożeniu. W tym celu Bosch stworzył „anioła stróża” w chmurze danych.

Każdego roku tylko w niemieckich rozgłośniach radiowych pojawia się około 2 tys. komunikatów o zagrożeniu na drodze spowodowanym przez auto, które jedzie pod prąd. Według statystyk, prawie co trzecia taka jazda kończy się po przejechaniu zaledwie 500 metrów – w najgorszym przypadku śmiertelnie. Transmitowanie ostrzeżenia przez radio rozpoczyna się zwykle dopiero po kilku minutach, a więc za późno. Bosch pracuje nad nowym rozwiązaniem, które skróci ten okres.

W celu wykrycia pojazdu poruszającego się w nieprawidłowym kierunku system ostrzegawczy porówna rzeczywisty ruch pojazdu z dozwolonymi kierunkami jazdy. Informacje na ten temat będą przechowywane w bazie danych, na stronie internetowej. W przypadku stwierdzenia niedopuszczalnych odchyleń kierowca zostanie powiadomiony o swoim błędzie. W tym samym czasie ostrzegani będą także kierowcy pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.

Funkcja bazuje na regularnym, anonimowym zgłaszaniu pozycji każdego pojazdu do chmury – centrum komputerowego, w którym dane są przechowywane i analizowane przez Internet. Im więcej pojazdów jest podłączonych do sieci, tym gęstsza jest sieć bezpieczeństwa i tym dokładniej mogą być ostrzegani użytkownicy drogi o kierowcy jadącym pod prąd.

Funkcja ta wymaga ciągłego dostępu do Internetu. Może być do tego wykorzystywane gotowe wyposażenie pojazdu lub smartfon kierowcy podłączony do auta za pomocą rozwiązań integracyjnych. Bosch planuje rozpoczęcie produkcji seryjnej swego „anioła stróża” w 2016 roku.

Opr. D.B.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane