/  / Ulubione auta Polaków i wyposażenie

Ulubione auta Polaków i wyposażenie

Oponeo|
null
© Skoda
null

Raport ze sprzedaży nowych samochodów osobowych w roku 2013 ujawnia, które modele najchętniej wybierają kierowcy w Polsce. Oto zestawienie topowych samochodów oraz wybieranych do nich wersji opon oraz felg.

Rok kalendarzowy 2013 zakończył się na polskim rynku 6,5-proc. wzrostem rejestracji nowych samochodów osobowych. Rejestracje na osoby prywatne stanowiły niemal 42% całego rynku aut, pozostałe 58% przeprowadzone były w ramach firm. Wśród rejestracji przeważały samochody z silnikiem benzynowym (65%), resztę stanowiły w zasadzie auta pracujące na oleju napędowym.

Jak wynika z opracowania na bazie danych IBRM SAMAR, Skoda jest najczęściej wybieraną marką przez polskich kierowców decydujących się na zakup nowego samochodu osobowego. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny producent w rankingu najczęściej wybieranych marek nad Wisłą, który może się pochwalić aż 10-procentowym udziałem w polskim rynku motoryzacyjnym w 2013 roku.

Tę dominację Skody widać po bardziej szczegółowym zestawieniu najpopularniejszych modeli. Modele Skody zajmują dwa pierwsze miejsca w tej klasyfikacji. Kolejnymi markami, które polski kierowca obdarza największym zaufaniem, są Volkswagen i Toyota. Najpopularniejszym modelem wśród nowych aut osobowych w 2013 roku była Skoda Octavia. Drugie miejsce przypadło Skodzie Fabii, a trzecie należy do Forda Focusa.

Top modele w Polsce luty 2014

"Najpopularniejsze modele aut osobowych wśród Polaków wskazują nie tylko zestawienia przygotowane przez instytuty badające rozwój rynku aut w Polsce. Bardzo dobrze odzwierciedlają je również statystyki firm zajmujących się sprzedażą np. części samochodowych, opon czy felg - mówi Filip Fischer, kierownik działu obsługi klienta w Oponeo.pl. "Bardzo często użytkownikami naszego portalu są kierowcy właśnie tych konkretnych modeli aut, którzy poszukują dla siebie najlepszego wyposażenia".

Alufelgi do ukochanego Forda
Właściciele najpopularniejszych modeli aut sięgają po podobne wyposażenie. Jeśli chodzi o felgi aluminiowe statystyki, to portalu Oponeo.pl pokazują, że wybory kierowcy Skody Octavii, Fabii i Forda Focusa w 2013 r. nie różnią się diametralnie. Najczęściej wybieranymi przez nich felgami do najpopularniejszego modelu auta w 2013 r. jest model Dezent RE. Felga ta jest też najbardziej doceniana przez właścicieli Forda Focusa. W Skodzie Fabii ten sam model felgi znajduje się na trzecim miejscu, a na prowadzenie wysuwa się Enzo B (znalazł się również wśród trzech najpopularniejszych felg do Forda Focusa).

Poza firmą Dezent oraz Enzo (modele B, H, W) kierowcy decydują się często na markę Rial, a dokładniej model DH.

Opony muszą być premium
Bardziej różnorodne są wybory opon właścicieli trzech najpopularniejszych aut w Polsce. Trzy z czterech najczęściej kupowanych opon do Octavii to modele należące do najlepszej jakościowo klasy premium. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem wybieranym w tym sezonie jest Goodyear Ultra Grip 8. Oprócz niego pojawiają się też modele Continental ContiWinterContact TS850 (drugie miejsce) i Nokian WR A3 (czwarte miejsce). Trzecią najczęściej wybieraną oponą jest przedstawicielka klasy ekonomicznej, czyli Dębica Frigo 2.

Opony klasy premium to częsty wybór kierowców Focusa. Modele najwyższej klasy znajdują się tutaj na trzecim i czwartym miejscu (te same modele, które w Skodzie Octavii zajmowały pierwsze dwa miejsca). Kierowcy tego modelu auta na pozycji lidera stawiają klasę ekonomiczną (Dębica Frigo 2), a potem średnią (Firestone Winterhawk 2 EVO).

Dębica Frigo 2 to jedyna opona z najczęściej wybieranych opon zimowych, która jest wysoko ceniona zarówno przez kierowców Skody Octavii, Fabii jak i Forda Focusa. Ten model Dębicy pojawia się również na pierwszym miejscu wśród właścicieli Fabii. Kolejne dwa miejsca przy tym aucie również należą do klasy ekonomicznej (Dayton DW510 i Barum Polaris 3). Czwarte miejsce zajmuje Uniroyal MS Plus 6 (klasa średnia).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane