/  / Ukryte niebezpieczeństwo

Ukryte niebezpieczeństwo

SJR|
null
© Renault
null

Siedząc za kierownicą widzimy to, co dzieje się przed nami, a dobrze korzystając z lusterek widzimy także, co dzieje się z tyłu pojazdu. Czasem jednak nie wszystko można dostrzec na pierwszy rzut oka.

Siedząc za kierownicą widzimy to, co dzieje się przed nami, a dobrze korzystając z lusterek widzimy także, co dzieje się z tyłu pojazdu. Czasem jednak nie wszystko można dostrzec na pierwszy rzut oka. Wówczas mamy do czynienia z tzw. martwym polem, na które należy zwracać szczególną uwagę zwłaszcza podczas zmiany pasa ruchu.

Widoczność
Lusterko wsteczne wewnętrzne oraz dwa boczne zewnętrzne to ogromne wsparcie dla kierowcy. "Odpowiednie ustawienie lusterek może być kluczowe dla lepszej widoczności podczas jazdy - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Częste oglądanie się za siebie w trakcie jazdy byłoby bardzo niebezpieczne. Kierowca bowiem stale musi kontrolować, co dzieje się przed nim, i nie ma możliwości symultanicznie patrzeć we wszystkie lusterka oraz przez szyby".

"Podczas jazdy zdarzają się takie momenty, że przez ułamek sekundy nie widzimy obiektu za nami. Znajduje się on wtedy w martwym polu". Miejsca, w których występują martwe pola są uzależnione od tego, jak ustawimy lusterka.

Odpowiednie ustawienie lusterek
Z martwym polem możemy poradzić sobie odpowiednio regulując lusterka. "Zacznij od ustawienia wstecznego lusterka tak, aby pokazywało bezpośrednio tył samochodu i całą przestrzeń za tylną szybą auta. Następnie odpowiednio ustaw lewe lusterko boczne, pochylając się jak najbliżej lewej bocznej szyby kierowcy i regulując lusterko tak, aby widzieć zaledwie mały fragment bocznej części samochodu - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

"Tym sposobem poszerzysz możliwie jak najbardziej pole widzenia po swojej lewej stronie. Ostatnim krokiem jest prawidłowa konfiguracja prawego lusterka. W tym celu przesuń się w kierunku środka samochodu i ustaw pole widzenia analogicznie jak przy lewym lusterku – czyli tak, aby było widać jedynie małą krawędź po prawej stronie auta".

Sprawdź, czy widzisz
To, czy dobrze ustawiliśmy lusterka i wyeliminowaliśmy martwe pole, możemy bardzo prosto sprawdzić. Jadąc drogą dwupasmową obserwujmy samochód, który chce nas wyprzedzić. Nie odwracając głowy, zerkajmy na lusterko wsteczne. Zanim auto zniknie z naszego pola widzenia, zacznijmy obserwować je w bocznym lusterku. Zanim zniknie nam z widoku, powinniśmy zobaczyć je w bocznej szybie.

Wówczas będzie to oznaczać, że odpowiednio ustawiliśmy lusterka i wyeliminowaliśmy martwe pole.

Zdecydowanie zbyt wielu kierowców nie spogląda w boczne lusterka podczas zmieniania pasa, a zamiast tego odwraca się i przygląda sytuacji na sąsiednim pasie. Przy prawidłowym ustawieniu lusterek wystarczy tylko zerknąć i upewnić się, czy nic nie jedzie. Wówczas widzenie peryferyjne pozwala kontrolować w dalszym ciągu to, co dzieje się przed nami.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane