/  / Uciążliwe parkowanie

Uciążliwe parkowanie

SJR|
null
© Renault
null

Umiejętne parkowanie jest równie ważnym elementem bezpiecznej jazdy jak poruszanie się po drogach. Tymczasem statystycznie około 1/4 kierowców ma problemy z parkowaniem.

Zmotoryzowani przyznają, że wolą zatrzymać się dalej od miejsca docelowego i mieć wygodną przestrzeń do zaparkowania niż bliżej i z problemami próbować wpasować się w wąskie i trudno dostępne miejsce.

"Pośpiech nigdy nie jest wskazany, zwłaszcza jeśli próbujemy bezpiecznie zaparkować. Dlatego jeśli wiemy, że znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w okolicy, do której zmierzamy, będzie problematyczne, wyjedźmy wcześniej i przeznaczmy na manewr parkowania odpowiednio więcej czasu - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.  

Z parkowaniem mają problemy nawet doświadczeni kierowcy. Dlatego warto przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które pomogą w wykonywaniu tego manewru właściwie.

Rady trenerów Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault
1. Zanim zaparkujesz, zasygnalizuj zamiar wykonania manewru pozostałym uczestnikom ruchu
2. Pamiętaj, aby parkować w wyznaczonym do tego miejscu i nie najeżdżać na sąsiednie. Nawet minimalne wjechanie na miejsce obok może zablokować możliwość wjazdu innemu kierowcy
3. Parkuj tak, aby z każdej strony zostawić minimum 40 cm na swobodne otwarcie drzwi i nieskrępowane wyjście z auta  
4. Po zaparkowaniu sprawdź, czy nie blokujesz wyjazdu innym kierowcom stojącym w pobliżu oraz czy zajmujesz wyznaczone miejsce w możliwie najbardziej efektywny sposób
5. Nie stawiaj auta w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych
6. Jeśli stajesz częściowo na chodniku, pozostaw 1,5 m chodnika pieszym
7. Nie zastawiaj swoim autem bram oraz wjazdów

To może drogo kosztować
Kierowcy, którym brakuje cierpliwości, zostawiają samochody na trawnikach, chodnikach i miejscach do tego zabronionych. Warto jednak pamiętać, że zostawienie samochodu na przejściu dla pieszych lub na skrzyżowaniu karane jest mandatem w wysokości nawet 300 zł, a w przypadku konieczności odholowania kierowca może zapłacić aż 500 zł.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane