/  / Zobacz jak chomik kieruje wielkim Volvo

Zobacz jak chomik kieruje wielkim Volvo

Volvo Trucks|
null
© Volvo Trucks
null

Film "Wyczyn chomika" w serwisie Youtube wyświetlono 3,4 mln razy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Video przedstawia nowe Volvo FMX, wyposażone w układ Volvo Dynamic Steering, którym na wyboistej i pełnej zakrętów drodze w kamieniołomach kieruje chomik.

Volvo Dynamic Steering (aktywny układ kierowniczy Volvo; VDS) to nowy system stworzony przez Volvo Trucks, pozwalający na prowadzenie bez wysiłku w pełni załadowanego samochodu ciężarowego. Przy małej prędkości jazdy silnik elektryczny zastępuje mięśnie kierowcy.

Celem projektantów tego układu było zapewnienie doskonałych możliwości kierowania pojazdem w każdych warunkach pracy.

"Przy małej prędkości w pełni obciążonym pojazdem daje się kierować dosłownie jednym palcem. Podczas jazdy na autostradzie VDS zapewnia bezkonkurencyjną stateczność kierunkową - zapewnia Jan-Inge Svensson, jeden z inżynierów pracujących nad oprogramowaniem systemowym w Volvo Trucks.

Układ Volvo Dynamic Steering bazuje na konwencjonalnym, mechanicznym systemie, w którym drążek kierowniczy łączy się z przekładnią kierowniczą. W operowaniu kierownicą pomaga kierowcy siła generowana przez hydrauliczny układ wspomagania.

W układzie Volvo dodano elektronicznie sterowany silnik elektryczny sprzężony z wałem kierownicy. Silnik ten, współdziałający z hydraulicznym układem wspomagania układu kierowniczego, jest regulowany przez elektroniczną jednostkę sterującą z częstością kilku tysięcy razy na sekundę.

Przy małych prędkościach silnik elektryczny dodaje siłę, a przy dużych automatycznie reguluje działanie układu kierowniczego i kompensuje szarpnięcia przekazywane na kierownicę, powodowane na przykład przez boczny wiatr lub nierówności powierzchni jezdni.

Elektroniczna jednostka sterująca jest mózgiem tego układu i bezustannie odbiera informacje od czujników w samochodzie ciężarowym."Czujniki znajdują się w różnych miejscach i wspólnie dają szczegółowy obraz tego, co dzieje się z samochodem ciężarowym. Na przykład czujniki na kołach i wale wyjściowym skrzyni biegów mierzą prędkość jazdy, a inne wskazują, który bieg jest aktualnie załączony - opowiada Sten Ragnhult, odpowiedzialny za osprzęt systemów w Volvo Trucks.

W filmie "Wyczyn chomika" technologia ta została poddana testowi polegającym na umożliwieniu kierowania samochodem ciężarowym chomikowi ważącemu 175 gramów. Test przeprowadzono w kamieniołomach w hiszpańskim Ourense.

Specjalnie zaprojektowany kołowrotek dla chomika dołączono do koła kierownicy. Doświadczony kierowca-kaskader obsługiwał pedał przyspieszenia i hamulce, a także pilnował, aby chomik jechał we właściwym kierunku, kusząc go marchewką.

Na filmie widać, jak wielki samochód ciężarowy delikatnie i bezpiecznie jedzie po pełnej zakrętów, wąskiej i nierównej drodze w kamieniołomie.

"Zapewniam, że tak było naprawdę: chomik rzeczywiście może kierować samochodem - mówi Sten Ragnhult, który wraz z kolegą, Janem-Inge Svenssonem był na miejscu testu w Hiszpanii.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane