/  / Trzecia tablica na bagażnik rowerowy

Trzecia tablica na bagażnik rowerowy

MIiR|
null
© Opel
null

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad pakietem rozporządzeń umożliwiających wydawanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, umieszczonej na bagażniku do przewożenia rowerów. Wprowadzenie tego rozwiązania ma umożliwić zgodne z prawem i bezpieczne korzystanie z bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu.

Dodatkowa tablica będzie miała ten sam numer rejestracyjny, co samochód, którym będą przewożone rowery. - Tablicę, na wniosek właściciela pojazdu, będzie wydawał organ rejestrujący właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu samochodowego (z wyłączeniem motocykli) – możemy przeczytać w komunikacie MIiR. O wydanie dodatkowej tablicy będzie można wnioskować przy rejestracji auta lub w późniejszym terminie. W takim przypadku, wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu (i kartę pojazdu - jeżeli była wydana).

Jak informuje MIiR, dodatkowa tablica rejestracyjna będzie umieszczana na bagażniku „w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym”. Nie będzie potrzeby określania dodatkowych wymagań, ponieważ będzie ona zgodna z obowiązującym wzorem. Tablica będzie zamawiana przez organ rejestrujący u uprawnionego producenta tablic rejestracyjnych. Do legalizacji tablicy będzie wydawana dodatkowa nalepka legalizacyjna.

Koszt wydania zalegalizowanej tablicy rejestracyjnej do oznaczania bagażnika wyniesie 52,50 zł. Złoży się na to opłata w wysokości 50 proc. opłaty za wydanie tablic samochodowych (tj. 40 zł) oraz opłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych (12,50 zł).

Projektowane przepisy mają uregulować kwestię warunków montażu bagażnika z tyłu pojazdu na haku holowniczym, w tym wyposażenia bagażników w odpowiednie światła zewnętrzne i miejsce na tablicę rejestracyjną. - Określą także warunki techniczne w zakresie przenoszonych przez bagażniki obciążeń jak i zabezpieczenia przed rozłączeniem lub przemieszczeniem. Wymagania w tym zakresie zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym – poinformował resort.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane