/  / Trojaczki z Kolina dodają gazu

Trojaczki z Kolina dodają gazu

null
© Toyota
null

W tym roku czeska fabryka TPCA w Kolinie, która dostarcza na rynek egzemplarze modelu Toyota Aygo oraz Citroen C1 i Peugeot 108, zamierza wyprodukować ponad 210 000 aut. To wynik o około 14% wyższy od tego uzyskanego rok wcześniej.

Przystosowanie czeskiej fabryki do produkcji nowych modeli wymagało inwestycji na poziomie około 6 miliardów koron (220 mln EUR) oraz zatrudnienia 700 nowych pracowników. Około 80% komponentów motoryzacyjnych, jakie wykorzystuje do produkcji samochodów spółka TPCA, pochodzi od dostawców mających swoje zakłady w Czechach.

Jako ciekawostkę dodajmy to, że pracujący pod maską trojaczków silnik benzynowy 1.0 VVT-i jest produkowany w Polsce przez firmę Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu.

W roku przyszłym tylko marka Toyota zakłada sprzedaż na poziomie 80 000 egzemplarzy nowego Aygo, co będzie odpowiadać 6-procentowemu udziałowi w rynku europejskim.

Produkcja siostrzanych modeli Toyota Aygo/Citroen C1/Peugeot 107 pierwszej generacji dobiegła końca w kwietniu bieżącego roku. Łącznie w ciągu dziewięciu lat na rynek trafiło prawie 2,4 milionów samochodów. Najwięcej egzemplarzy znalazło nabywców na rynku francuskim (około 20%) oraz włoskim i brytyjskim.

Rekordowy dla czeskiej fabryki TPCA był rok 2009, kiedy to dzięki programowi dopłat wrakowych wyprodukowano prawie 332 500 pojazdów.

Nową wersję Aygo, C1 oraz 108-ki szeroka publiczność miała okazję poznać z bliska podczas wiosennych targów motoryzacyjnych w Genewie. Jak na razie potwierdzono oficjalnie, że na rynek polski trafi maluch firmowany logo Toyoty oraz Citroena. Polski oddział Toyoty podał już nawet pierwsze ceny: w wersji bazowej nowe Aygo będzie to kupienia już od 33 900 złotych (PATRZ TUTAJ).
 
Już wersja podstawowa nowego Aygo będzie wyposażona m.in. w diody LED do jazdy dziennej, system kontroli ciśnienia w oponach, projektorowe światła główne oraz komputer pokładowy, czyli elementy, których nie obejmowała podstawowa wersja dotychczasowej generacji japońskiego malucha.


Autor: Rafał Żaglewski
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane